League of Legends to gra, która chyba jako jedyna – może obok CS-a – osiągnęła tak duży sukces nie tylko jako forma rozrywki, ale jako e-sport. Turnieje LoL-a przyciągają tysiące widzów i setki uczestników, a co najważniejsze, bardzo często od uczestników wymaga się naprawdę niewiele.

 

Data dodania: 2022-11-03

Wyświetleń: 244

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kto może wziąć udział w turnieju League of Legends?

Turnieje solowe czy drużynowe?

Zdecydowana większość rozgrywek turniejowych w League of Legends to gry drużynowe, przy czym tutaj regulaminy poszczególnych turniejów różnie podchodzą do tego, ile osób musi być w drużynie. Dominują dwie opcje: albo drużyny 4-osobowe, co sprawdza się w przypadku turniejów regionalnych i – nazwijmy je tak umownie – amatorskich, albo układ 5 graczy podstawowych plus 1 rezerwowy, choć to rozwiązanie na poziomie ligowym.

Solowe turnieje LoL-a mają to do siebie, że często brakuje im dynamiki. Z punktu widzenia graczy oczywiście to nie musi być problemem, bo to po prostu inny styl gry, ale z perspektywy potencjalnego widza często nie jest to atrakcyjny turniej. Rozgrywane w League of Legends mecze możesz obejrzeć w sieci – szybko przekonasz się, że turnieje solowe są rzadkie, a liczba oglądających jest tam zwykle wyraźnie niższa niż w grach drużynowych.

Czy trzeba być dobrym graczem, żeby wziąć udział w turnieju?

W e-sportach wspaniałe jest to, że są one otwarte na prawie wszystkich graczy. Tutaj zresztą trudno powiedzieć, co to w ogóle znaczy, że ktoś jest lepszym lub gorszym graczem. To znaczy – oczywiście, że jedno turnieje wygrywają, inni nie, ale i w jednej drużynie są gracze, którzy nie tyle są dobrzy w ogólnym ujęciu, ile po prostu świetnie realizują pewien określony typ zadań.

Mówiąc w skrócie – jeśli jest coś, co w LoL-u wychodzi Ci nadzwyczaj dobrze, to nie musisz być uniwersalnym graczem. Jeśli zbudujesz drużynę specjalistów, to nadal możesz brać udział w turniejach i osiągać sukcesy. Zgoda, na najlepsze miejsca w międzynarodowych turniejach raczej nie ma co liczyć, ale na skalę lig krajowych czy choćby regionalnych – dlaczego nie.

Czym się gra w turniejach LoL-a?

Łatwo zauważyć, że największe turnieje mają sponsorów, którzy finansują sprzęt do rozgrywek, więc gracze na tym poziomie na swoich komputerach „treningowych”, żeby dobrze odwzorować warunki turniejowe, używają często takich samych urządzeń peryferyjnych. W turniejach lokalnych co do zasady gracze korzystają z własnych urządzeń, co sprawia, że próg wejścia jest jeszcze niższy, tym bardziej że pod tym względem League of Legends nie jest pozycją szczególnie wymagającą.

Problemem może być ewentualnie przesiadka z własnych urządzeń na turniejowe – te ostatnie wprawdzie zwykle pod względem wydajności deklasują sprzęt prywatny, ale jednak średni sprzęt, do którego gracz jest przyzwyczajony, często sprawdza się lepiej niż nowoczesny i megaergonomiczny, ale obcy.

Gra dla rozrywki, a gra turniejowa – czy są jakieś różnice?

Większość turniejów League of Legends mecze pozwala rozgrywać przy wykorzystaniu pełnej mechaniki, natomiast od czasu do czasu organizatorzy decydują się na lekką modyfikację zasad, co wymaga od graczy nieszablonowego podejścia i większej kreatywności. Ponieważ jednak dzieje się to często kosztem dynamiki rozgrywki, to raczej rzadkość.

Ograniczenia, które obowiązują na turniejach, są przewidywalne: to zakaz używania wulgaryzmów czy wykonywania nieprzyzwoitych gestów. Podobnie jak w klasycznym sporcie, także w wydarzeniach e-sportowych obowiązują zasady fair play, za których nieprzestrzeganie drużyna może zostać ukarana do eliminacji z turnieju włącznie. Tutaj problemem jest jedynie fakt, że o ile tradycja pozwoliła już wypracować zasady dla sportów klasycznych, to w e-sportach wciąż pewne elementy się docierają, więc od czasu do czasu pojawiają się grubsze kontrowersje wokół potencjalnie niesportowych zachowań. Im wyższa stawka w turnieju, tym poważniejsze mogą być konsekwencje, natomiast nawet na niższym poziomie rozgrywek sędziowie często zwracają uwagę na niesportowe zachowania.

W sumie słusznie, bo dzięki temu turnieje nie tracą niczego ze swojej atrakcyjności, a jednocześnie gra toczy się w maksymalnie dynamicznym środowisku.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena