Planujesz remont i chcesz zmienić sposób ogrzewania w swoim domu? A może potrzebujesz dodatkowego ogrzewania? Jeżeli szukasz rozwiązania, które nie będzie obciążające dla środowiska, a przy tym zapewni ciepło Tobie i pozostałym domownikom, może zainteresować Cię ogrzewanie na podczerwień.

Data dodania: 2022-08-31

Wyświetleń: 218

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Grzejnik na podczerwień - czym jest i czy potrzebujesz go w swoim domu?

Wykorzystuje ono fale elektromagnetyczne, aby ogrzewać bezpośrednio przedmioty, powierzchnie i osoby w mieszkaniach. Za ich emitowanie odpowiedzialne są tzw. grzejniki na podczerwień. Co warto o nich wiedzieć?

Jak działają promienniki, czyli grzejniki na podczerwień?

Grzejniki na podczerwień Heat Decor, a właściwie promienniki podczerwieni, są wyposażone w wolframowe lub węglowe elementy grzejne, które zamieniają energię elektryczną w niewidzialne dla ludzkiego oka lecz odczuwalne na skórze promieniowanie podczerwone - takie samo, jakie dociera do nas ze Słońca i ogrzewa nas również w zimowe dni.


Ciepło z grzejnika na podczerwień (pod postacią fali podczerwonej) jest absorbowane przez ściany, przedmioty i ludzi, a następnie oddawane do otoczenia. Dlatego ten typ ogrzewania nazywamy ogrzewaniem na podczerwień, w odróżnieniu od rozwiązań, w których ciepło rozprowadza rozgrzane powietrze.

W przypadku tradycyjnych metod ogrzewania mamy do czynienia ze zjawiskiem tzw. konwekcji. Ciepłe powietrze wędruje do góry i nieustannie krąży w pomieszczeniu, niosąc też kurz i roztocza. Ciepło gromadzi się pod sufitem, a podłoga pozostaje chłodna. 

Czy warto inwestować w ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień nie jest instalacją, którą znajdziesz jeszcze w co drugim polskim domu. Jest ono jednak wykorzystywane znacznie częściej, niż mogłoby się wydawać. Spotkasz się z nim zarówno w saunie, jak i w gabinecie medycznym, gdzie korzysta się z korzystnego wpływu promieniowania na zdrowie. 

Dlaczego warto postawić na ten rodzaj ogrzewania w swoim wnętrzu?

  • To zeroemisyjny, przyjazny dla środowiska sposób ogrzewania.
  • Grzejniki na podczerwień znacznie szybciej ogrzewają pomieszczenia niż dzieje się to w przypadku ogrzewania konwekcyjnego.
  • Instalacja ogrzewania na podczerwień jest łatwa i zajmuje średnio 1-2 dni. 
  • Możesz zrezygnować z budowy i utrzymania komina, a także z rur. 

A co wyróżnia same grzejniki na podczerwień?

Zalety grzejników na podczerwień

  • Są łatwe w montażu – montuje się je na stalowych profilach przykręconych bezpośrednio do ściany.
  • Mogą być ozdobą Twojego wnętrza – możesz wybierać spośród różnych tekstur i barw.
  • Są chętnie wybierane przez alergików – ograniczają rozprzestrzenianie się kurzu w powietrzu. 
  • Mogą posiadać wbudowany termostat, dzięki któremu z łatwością ustalisz pożądaną temperaturę.
  • W większych pomieszczeniach kilkoma grzejnikami może sterować jeden termostat zewnętrzny.
  • Są bezpieczne – są wyposażone w zabezpieczenia przed dziećmi, a także systemy chroniące przed poparzeniem.

Czy ogrzewanie na podczerwień ma jakieś wady?

Istnieją sytuacje, w których ogrzewanie na podczerwień nie jest polecane. Chodzi tu o domy, które nie są prawidłowo ocieplone. Jeżeli przez ściany czy dach będzie uciekać zbyt dużo ciepła, ogrzewanie na podczerwień nie będzie się opłacać. Inne systemy grzewcze przy obecnie rosnących cenach paliw będą jednak również kosztowne.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena