Z roku na rok coraz chętniej wykorzystywane są w naszym kraju kosiarki do trawy spalinowe. Umożliwiają one bowiem pracę na rozległych i niezbyt równych nawierzchniach, a przy tym charakteryzują się znacznie większą wydajnością od elektrycznych oraz akumulatorowych odpowiedników. Stanowią wprost idealny wybór dla najbardziej wymagających użytkowników.

Data dodania: 2022-07-07

Wyświetleń: 265

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zalety kosiarek spalinowych

Budowa standardowego modelu 

Przeciętna kosiarka spalinowa jest wyposażona w dwusuwowy silnik zasilany mieszanką benzyny i oleju. Nowoczesne egzemplarze z górnej półki cenowej posiadają natomiast napęd czterosuwowy działający w oparciu o czystą benzynę bezołowiową. Istotną rolę odgrywa z pewnością korpus, który chroni poszczególne komponenty przed uszkodzeniem mechanicznym i negatywnym oddziaływaniem rozmaitych czynników zewnętrznych — np. wilgoci, promieniowania UV, substancji chemicznych. Może on być wykonany z ponadprzeciętnie wytrzymałej stali, lekkiego aluminium bądź tworzywa sztucznego. Ten ostatni materiał jest najmniej trwały. Rozruch odbywa się poprzez silne pociągnięcie specjalnej linki, ewentualnie wskutek naciśnięcia przycisku albo przekręcenia niewielkiego kluczyka w stacyjce. Pozostałe elementy konstrukcyjne to uchwyt pokryty miękką okładziną, ostry nóż odpowiedzialny za skracanie trawy, system mulczujący i gumowane koła osadzone na łożyskach kulkowych.

Gwarancja optymalnej mobilności i wysokiej mocy

Kosiarki do trawy spalinowe nie wymagają dostępu do gniazdka elektrycznego — wystarczy nalać paliwo do zbiornika i włączyć mechanizm. Z jednej strony pozwala to bardzo łatwo dotrzeć do każdego zakątka ogrodu bądź działki (bez konieczności stosowania jakichkolwiek dodatkowych narzędzi), z drugiej zaś zapobiega przypadkowemu potknięciu się o kabel i zrobieniu sobie krzywdy. Dla zaskakująco wielu osób ma to priorytetowe znaczenie. Kolejnym niewątpliwym atutem omawianych sprzętów jest duża moc silnika wynosząca między 3,5 a 7,5 KM. Bez problemu radzą sobie ze ścinaniem wysokiej, mokrej trawy czy nawet gęstych chaszczy. Na uwagę zasługuje ponadto długa żywotność kosiarek spalinowych. Oczywiście podstawowy warunek to ich regularne serwisowanie, polegające na dokładnym przeglądzie technicznym części konstrukcyjnych i wymianie zużytych komponentów na nowe.

Nadzwyczajny komfort eksploatacji

Oprócz zalet wymienionych w poprzednim akapicie, warto też wskazać na imponującą szerokość roboczą koszenia, kształtującą się w granicach 55-88 centymetrów. W rezultacie zyskujemy całkiem sporą oszczędność cennego czasu. Dla porównania model elektryczny zapewnia szerokość maksymalnie do 60 cm. Nieocenionym udogodnieniem jest funkcja mulczowania, czyli precyzyjnego cięcia i wyrzucania rozdrobnionej trawy prosto na glebę. Tworzy ona cienką warstewkę organicznego nawozu, który pozytywnie wpływa na kondycję zielonej murawy. Należy jeszcze wspomnieć o ergonomicznym kształcie uprzyjemniającym manewrowanie maszyną pomiędzy roślinami i grządkami. Ze względu na powyższe właściwości kosiarki do trawy spalinowe znakomicie nadają się do pielęgnowania terenów mających powyżej 3 arów oraz nieuporządkowanych działek pozbawionych dostępu do prądu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena