Przemysłowe układy pneumatyczne i ich komponenty mogą wydawać się skomplikowane do zrozumienia. Jednak ich funkcje i elementy składowe są łatwe do opanowania, gdy dokona się podziału każdego typu urządzenia.

Data dodania: 2022-06-28

Wyświetleń: 165

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Pneumatyka w firmach przemysłowych — co trzeba wiedzieć?

Wiele branż preferuje urządzenia pneumatyczne i integruje je ze swoimi maszynami, ponieważ jest to łatwy sposób na utrzymanie niskich kosztów konserwacji i wydłużenie czasu pracy maszyn.

Wyjaśniamy, jak działają przemysłowe układy pneumatyczne, opiszemy ich zalety i ograniczenia oraz pomożemy zrozumieć podstawowe elementy. Niezależnie od tego, czy chcesz wymienić uszkodzony zawór, czy zaprojektować system automatyki przemysłowej od podstaw w swojej firmie, znajdziemy rozwiązanie!

Jak działają przemysłowe układy pneumatyczne?

Obecnie wiele firm stosuje pneumatykę przemysłową w swoich maszynach. Urządzenia pneumatyczne są tak popularne, że można je znaleźć w przedmiotach codziennego użytku, takich jak pistolety do gwoździ czy odkurzacze. Układ pneumatyczny to maszyna, która wykorzystuje powietrze pod ciśnieniem do sterowania ruchami, takimi jak przytrzymywanie, przesuwanie i formowanie materiałów. Działanie urządzeń pneumatycznych opiera się głównie na dużych ilościach sprężonego powietrza. Dla wielu maszyn ważne jest, aby przenosić i utrzymywać stałą produkcję powietrza.

System pneumatyczny — z czego jest zbudowany?

Zastanawiając się nad pneumatyką od doświadczonych firm na rynku, takich jak schipolska.pl warto wyróżnić kilka elementów.

Sprężarka powietrza to narzędzie pneumatyczne, które przekształca powietrze, którym oddychamy, w powietrze sprężone. Powietrze pod ciśnieniem jest następnie wykorzystywane w całym układzie pneumatycznym. Zazwyczaj sprężarka powietrza jest zasilana ze zbiornika gazu, który wtłacza powietrze do układu w celu wytworzenia powietrza pod ciśnieniem.

Zbiorniki są tym, na co wskazuje ich nazwa. Odbierają one powietrze ze sprężarki i przechowują je w większym zbiorniku zwanym zbiornikiem powietrza. 

Zawory pneumatyczne są ważnym elementem pneumatyki, ponieważ zatrzymują i zmieniają kierunek przepływu powietrza. Kontrolują one kierunek przepływu powietrza w celu poruszenia siłownika. W układach pneumatycznych może znajdować się jeden lub wiele zaworów. Mogą one być ręczne, jak zawór nożny, lub elektryczne, jak zawór elektromagnetyczny.

Warto pamiętać, że utrzymanie czystego i suchego powietrza w całym układzie pneumatycznym wydłuży jego żywotność. Niezależnie od posiadanej instalacji, podstawą jest współpraca z firmami o odpowiednim doświadczeniu w branży.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena