Donice betonowe pozwalają na wprowadzenie zieleni do przestrzeni miejskiej w uporządkowanej formie. Proste, geometryczne kształty doskonale współgrają z nowoczesną architekturą miast. Jednocześnie naturalny materiał wykonania donic idealnie komponuje się z wszelaką roślinnością. W donicach betonowych możliwa jest uprawa różnego rodzaju kwiatów, traw oraz małych krzewów. 

Data dodania: 2022-02-21

Wyświetleń: 342

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jakie są zalety donic betonowych?

Same donice znajdują zastosowanie zarówno na prywatnych posesjach, jak i w pobliżu wejść do budynków miejskich, przy parkingach, fontannach czy skrzyżowaniach ulic. Z jakich jeszcze powodów warto wybierać donice betonowe?

Odporne na uszkodzenia donice betonowe  

Donice betonowe owalne, a także o każdym innym kształcie powstają z wysokiej jakości betonu klasy C40/50, który jest dodatkowo zbrojony stalą. Materiał wykonania donic, a także ich konstrukcja przekładają się na ich odporność. Dotyczy ona zarówno niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak i ewentualnych uszkodzeń mechanicznych spowodowanych nadmiernym naciskiem albo uderzeniami. Donice betonowe nie nasiąkają wodą, nie pękają także na skutek mrozu lub nadmiernej ekspozycji na słońce. Znacznie wolniej od innych donic gromadzą zabrudzenia, a w razie potrzeby bez przeszkód można czyścić je za pomocą myjki ciśnieniowej. Wysoka waga donic betonowych utrudnia potencjalną kradzież i zniechęca do dewastacji. 

Szeroki wybór i uniwersalny design donic betonowych 

W kwestii uprawy roślin w przestrzeni miejskiej donice betonowe gwarantują wyjątkową elastyczność. Są zarówno praktyczne, jak i nowoczesne. Występują także w szerokiej gamie kształtów, wielkości i wariantów kolorystycznych. Do wyboru pozostają donice betonowe owalne, kwadratowe, idealnie okrągłe, prostokątne, sześciokątne czy łukowe. Płukany beton pozwala na dodatkowe zdobienie, na przykład w postaci kamienia rzecznego, grysu granitowego czy zacierania. Daje to możliwość tworzenia oryginalnych aranżacji z użyciem donic betonowych, między innymi na ulicach, placach, skwerach, deptakach, a także w parkach. Donice betonowe mogą pełnić w takich miejscach na przykład rolę kwietników, obudowy koszów na śmieci, a także element ławek dla mieszkańców. 

Donice betonowe – bezpieczne warunki uprawy roślin 

Jak sama nazwa wskazuje, najczęstszym przeznaczeniem donic betonowych jest uprawa roślin. Biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz, betonowe donice stanowią wyjątkowo atrakcyjną alternatywę. Po pierwsze, można wypełnić je dowolnym podłożem odpowiednim dla danego gatunku rośliny tak jak standardową donicę. Względem swoich odpowiedników plastikowych lub ceramicznych donice betonowe gwarantują jednak nieporównywalnie większą stabilność, dzięki czemu nie przewracają się nawet pod wpływem bardzo silnego wiatru. W ten sposób chronią rośliny przed uszkodzeniami. Donice betonowe posiadają w swoim dnie otwory odpływowe, co zapewnia prawidłowy rozwój układu korzeniowego kwiatów, traw oraz krzewów. W efekcie rośliny mogą rosnąć silne i piękne w kontrolowanych warunkach.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena