Kompresory już od ponad 100 lat wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu i przedsiębiorstwach: od produkcji systemów hamulcowych do lokomotyw, aż po respiratory szpitalne. Szczególnym rodzajem takich urządzeń są sprężarki śrubowe – olejowe czy bezolejowe mają szerokie zastosowanie, warto więc bliżej poznać ten typ sprzętu. W poniższym tekście opisano jego sposób działania, zalety i nie tylko.

Data dodania: 2021-12-20

Wyświetleń: 308

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym charakteryzuje się sprężarka śrubowa olejowa?

Jak działają sprężarki śrubowe olejowe?

Sposób działania opisywanych maszyn jest dość prosty: sprężanie powietrza zachodzi dzięki specjalnemu modułowi śrubowemu. Najpierw pobiera się powietrze z zewnątrz urządzenia, następnie oczyszcza je i wtłacza pomiędzy pracujące śruby od otworów ssawnych do otworów tłocznych. Obracające się stale śruby zmniejszają przestrzeń między sobą, podnosząc ciśnienie gazu – wówczas dochodzi do kompresji. Przepływ powietrza przez filtr usuwa cząstki oleju i gaz może już zasilać potrzebne urządzenia.

Na rynku znaleźć można sprężarki śrubowe olejowe oraz bezolejowe. Różni je zastosowanie substancji smarnej, która ma za zadanie ograniczyć współczynnik tarcia mechanizmu, schłodzić sprzęt i w efekcie przedłużyć jego żywotność.

Obecnie w sprężarkach śrubowych producenci dążą, aby nowe serie maszyn były coraz bardziej wydajne, a jednocześnie kompaktowe. Bardzo ważna jest również możliwość integracji urządzeń w większym systemie. Ponadto zwraca się uwagę na energooszczędność oraz cichą pracę pozbawioną drgań i sprężone powietrze o jednym natężeniu (bez pulsowania).

Sprężarki olejowe: śrubowe a tłokowe

Najstarszym rodzajem kompresorów są dość hałaśliwe sprężarki tłokowe – dzięki prostej zasadzie działania do dziś mają wielu zwolenników. Jednak przedsiębiorcy coraz bardziej przekonują się do sprężarek śrubowych i być może w przyszłości tłokowy typ sprężarki stanie się mniej popularny.

Jakie są różnice między sprężarką śrubową a tłokową? W kompresorze tłokowym za wykonanie pracy odpowiada tłok poruszający się w cylindrze, natomiast w śrubowym – śruby. Z tego względu istotną różnicę stanowi fakt, że sprężarki tłokowe wymagają przerw regeneracyjnych (w stosunku do czasu pracy mogą one pozostawać w proporcji 1:1), zaś sprężarki śrubowe olejowe pracują w sposób ciągły, nawet pod pełnym obciążeniem. Takie działanie nie wpływa negatywnie na wydajność maszyny, ani na żywotność jej komponentów.

Przewagę sprężarek śrubowych olejowych zauważa się w dużej mierze także w:

  • efektywności – dzięki zaawansowanym filtrom produkowane sprężone powietrze ma wysoką jakość,
  • mniej hałaśliwym działaniu – generowane dźwięki i drgania są znacznie mniej uciążliwe,
  • wydajności – brak potrzeby stosowania przerw znacznie zwiększa wydajność w przedsiębiorstwie, co przekłada się z kolei na zyski,
  • łatwej obsłudze – nowoczesne sprężarki śrubowe są wyposażone w wygodne panele sterujące z kolorowymi wyświetlaczami, dlatego do ich obsługi nie potrzeba specjalnych umiejętności,
  • możliwości odzysku ciepła – olejowe sprężarki śrubowe generują energię cieplną, którą można odzyskiwać do ogrzewania pomieszczeń lub wody.

Sprężarka śrubowa olejowa – zastosowanie

Przedsiębiorstwom, w których priorytetem jest sprężone powietrze bez zawartości cząstek oleju, zaleca się sprężarki bezolejowe. Urządzenia śrubowe posiadają szereg filtrów, aby produkowany gaz spełniał restrykcyjne wymogi sanitarne oraz technologiczne, np. przy obróbce, pakowaniu i transporcie żywności, w elektronice lub medycynie.

Z kolei sprężarki śrubowe olejowe zastosowanie znajdują wszędzie tam, gdzie liczy się wydajność oraz czas. Przykładowo takie maszyny wykorzystują fabryki i hale produkcyjne się w przemyśle petrochemicznym, a oprócz tego także w:

  • transporcie – opisywane urządzenia stosowane są w silnikach typu diesel oraz na statkach. Ponadto w układach hamulcowych lokomotyw oraz samochodów,
  • budownictwie – sprężarki śrubowe są niezbędne do spawania czy piaskowania, ale również do malowania lub przy użytkowaniu urządzeń pneumatycznych,
  • lotnictwie – kompresor olejowy stanowi część silników turbinowych,
  • lakiernictwie – do lakierowania natryskowego lub oczyszczania przedmiotów,
  • warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych – do zasilania urządzeń specjalistycznych oraz pompowania kół aut, rowerów i nie tylko.

Eksploatacja sprężarek śrubowych olejowych

Przed zakupem opisywanego urządzenia trzeba wiedzieć, jak wygląda codzienne korzystanie z niego. W przeciwieństwie do dość bezawaryjnych sprężarek tłokowych, rozwiązania śrubowe wymagają częstszego serwisowania. Wynika to ze stałego charakteru pracy. Koniecznie trzeba więc pamiętać o kontroli poziomu oleju, jego wymianie, a także wymianie filtrów oczyszczających powietrze. Regularne przeglądy zapobiegają niespodziewanym awariom oraz zapewniają dłuższą żywotność sprzętu.

Cechą, na którą zarówno przedsiębiorcy, jak i amatorscy majsterkowicze zwracają uwagę, jest cena sprężarek śrubowych. Olejowe rozwiązania tego rodzaju mogą być dość kosztowne, w zależności od parametrów. Warto jednak pamiętać o największej zalecie tych kompresorów – pracy niewymagającej przerw. Dzięki niej inwestycja zwraca się bardzo szybko w postaci ilości produkowanego medium, a ponadto także odzyskanej energii cieplnej. Sprężarki olejowe śrubowe generują długotrwałe zyski dla przedsiębiorstwa, stanowią więc doskonały element wyposażenia wielu firm.

Partnerem artykułu jest firma Pneumatik, oferująca szeroki wybór sprężarek powietrza. 

FAQ

Jak działa sprężarka śrubowa olejowa?

Każda sprężarka śrubowa olejowa posiada specjalny moduł śrubowy: oczyszczone powietrze z zewnątrz jest wtłaczane pomiędzy pracujące części. Przestrzeń zmniejsza się, a ciśnienie podnosi – wówczas powstaje sprężone powietrze.

Jakie są różnice pomiędzy sprężarką śrubową olejową a tłokową?

Podstawową różnicą jest budowa (moduł śrubowy i tłok w cylindrze), jednak znacznie ważniejszą cechą sprężarki śrubowej olejowej jest możliwość ciągłej pracy. Kompresor tłokowy wymaga z kolei regularnych przerw na schłodzenie mechanizmu. Oprócz tego urządzenia śrubowe są cichsze, wydajniejsze i łatwiejsze w obsłudze, potrzebują jednak częstszego serwisowania.

Jakie zastosowanie ma sprężarka śrubowa olejowa?

Profesjonalne sprężarki śrubowe bezolejowe można wykorzystywać np. w stomatologii czy farmacji, natomiast sprężarka olejowa śrubowa ma zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w metalurgii, budownictwie, transporcie, lakiernictwie, a także w warsztatach samochodowych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena