Prowadzenie firmy, zwłaszcza w polskim otoczeniu gospodarczym, które jest bardzo niestabilne, wymaga wiele wysiłku. Dotyczy to także przygotowania firmy od strony formalnej – przy skomplikowanych przepisach łatwo można przeoczyć pewne drobne, ale istotne kwestie prawne.

Data dodania: 2021-11-29

Wyświetleń: 431

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Prowadzisz firmę? Powinieneś współpracować z adwokatem

Prawnik w firmie? Tak, ale nie z doskoku

Jeden z najpoważniejszych mitów związanych z obsługą prawną firm mówi, że z adwokatem trzeba się skontaktować, kiedy coś idzie źle. Nie – kancelaria adwokacka Szczecin powinna zostać wybrana już na początku działalności. Chodzi o to, żeby przedsiębiorca miał gotowe kontakty, a adwokat, który będzie obsługiwał firmę, znał jej historię i niuanse związane z branżą. Tak zorganizowana obsługa prawna działa skuteczniej, szybciej, a często także taniej.

Bez prawnika trudno będzie nawet zacząć

Wielu osobom wydaje się, że adwokat Szczecin będzie służył pomocą głównie firmom działającym przez internet. To również nieprawda. Firmy działające w klasycznym modelu usług i handlu też potrzebują dobrze przygotowanych dokumentów, żeby ugruntować swoje funkcjonowanie. I nawet, gdyby pominąć konieczność przygotowania dokumentów założycielskich spółek, to wciąż pomoc adwokata będzie potrzebna, żeby przygotować poprawne wzorce umów z kontrahentami lub nawet obsłużyć bardziej skomplikowane przypadki rękojmi. Wiele oczywiście będzie zależało od charakteru, skali i branży działalności, jednak zabezpieczenie prawne jest potrzebne w każdej firmie.

W przedsiębiorstwach z rozbudowanym działem e-commerce jest to dobrze widoczne, ponieważ dokumenty formalne, szczególnie regulaminy sklepów czy polityka prywatności, są umieszczane w widocznych miejscach, a świadomość ich wagi jest coraz większa. Wiele firm korzysta z gotowych wzorów i choć są one może nieco lepsze od braku regulaminu, to wciąż często zawierają błędy, a już tym bardziej nie można mówić w ich przypadku o dostosowaniu do specyfiki działalności, co też obniża wartość takiego dokumentu.

Problemy są tylko kwestią czasu

Nie ma firmy, która w czasie swojego istnienia nie będzie musiała rozwiązywać pewnych problemów natury prawnej. Oczywiście na niektóre z nich można nie reagować – tak, jak wielu przedsiębiorców nie podejmuje żadnych działań w odpowiedzi na część naruszeń praw własności intelektualnej, na przykład jeśli chodzi o kopiowanie zdjęć ze stron internetowych. O ile w tym przypadku można przedsiębiorcę zrozumieć (choć nadal nie jest to dobry model działania), to kiedy pojawi się na horyzoncie konflikt z dostawcami, odbiorcami albo instytucjami państwowymi, bagatelizowanie problemu będzie często ważyło na istnieniu firmy.

Bardzo często szybkie podjęcie odpowiednich działań będzie tu decydowało o tym, jak konflikt zostanie rozstrzygnięty. Jeśli przedsiębiorca dopiero na tym etapie podejmie próby kontaktu z adwokatem, to straci cenny czas. Obsługa prawna firm nie musi przecież przybierać formy abonamentu (aczkolwiek w przypadku niektórych firm generujących spore ilości dokumentów jest to korzystne rozwiązanie). Wystarczy, żeby adwokat po prostu był zaznajomiony z działalnością firmy i jej specyfiką – wtedy jego praca będzie łatwiejsza i będzie on w stanie uwzględnić w dokumentach cechy szczególne danej firmy.

Czy ma sens szukanie adwokata online?

Moda na przenoszenie działalności do sieci sprawiła, że także obsługę prawną firm adwokat może realizować zdalnie. Jest to technicznie możliwe, natomiast współpraca z lokalną kancelarią wciąż pozostaje z wielu powodów wygodniejsza: obieg dokumentów jest łatwiejszy i bezpieczniejszy, łatwiej zwykle jest również skontaktować się w pilnej sprawie, a i zaufanie między adwokatem a klientem rośnie szybciej, co jest konieczne, jeśli współpraca ma być owocna.

Jeśli więc masz to szczęście, że prowadzisz firmę w Szczecinie, gdzie działa dobra kancelaria adwokacka, to skorzystaj z jej usług. Jeśli natomiast w Twojej okolicy nie ma dobrych adwokatów, wtedy lepszą opcją jest doskonała kancelaria zdalnie, niż przeciętna stacjonarnie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena