Zapewne wielu z nas nie zdaje sobie w pełni sprawy jak ważnym organem jest wątroba. Wielu z nas zapewne nie zastanawia się nawet co powoduje dolegliwości wątroby. artykuł zawiera 12 praktycznych wskazówek jak dbać o wątrobę.

Data dodania: 2008-11-10

Wyświetleń: 7309

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zapewne wielu z nas nie zdaje sobie w pełni sprawy jak ważnym organem jest wątroba. Wielu z nas zapewne nie zastanawia się nawet co powoduje dolegliwości wątroby, które są często bagatelizowane aż staje się za późno i zaczynamy po prostu cierpieć. Wielu z nas zwyczajnie nie wie jak o nią dbać...

Warto uświadomić sobie, że wątroba to ogromne laboratorium, bez którego nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować a nawet żyć!!! Już w starożytności uważano, że wątroba jest najważniejszym narządem w organizmie a nawet wierzono, że jest siedzibą duszy. Jednak z biegiem lat zaczęto przypisywać jej coraz mniejsze znaczenie. Dopiero współcześnie ponownie zaczęto uznawać wątrobę za nadzwyczajny narząd, który warunkuje właściwe funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Swoista osobliwość wątroby polega na tym, że jest najważniejszym laboratorium chemicznym organizmu, ośrodkiem kontroli antytoksycznej, zbiornikiem i dystrybutorem paliwa, jak również spełnia ponad 500 funkcji w organizmie.

Wszyscy pamiętamy mit w którym „Orzeł wyrwał ją Prometeuszowi, a ona odrastała...” W tym micie tkwi wiele prawdy. Wątroba ma wprost fenomenalne zdolności regeneracji. Może funkcjonować nawet po utracie 50 procent swojej wielkości! A jeśli w pewnym momencie mówi pas nie jest to bynajmniej sprawka orła - a nas samych, którzy to po prostu nie umiemy o nią odpowiednio dbać.

Musimy uświadomić sobie, że choroby wątroby, ze względu na funkcje, jakie pełni ten ważny narząd, mogą mieć poważne konsekwencje dla całego naszego organizmu. W ostateczności choroby wątroby mogą doprowadzić do jej marskości a w konsekwencji do śmierci, dlatego tez zawczasu należy o nią się troszczyć.

Wątroba jest szczególnie narażona na zatrucia występujące w wyniku spożywania nadmiernej ilości leków i alkoholu. Innymi przyczynami chorób wątroby są także wirusy i pasożyty.

Należy tu nadmienić, iż najlepszą bronią w walce z wieloma chorobami i zagrożeniami dla zdrowia wątroby jest profilaktyka w postaci higieny osobistej, odpowiedniej diety i szczepień ochronnych.

Dwanaście poniższych rad skutecznie pomoże chronić wątrobę i skutecznie o nią dbać:

1. Stosuj lekarstwa tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
2. Nie pij alkoholu i nie pal papierosów.
3. Nie przejadaj się, jedz regularnie w ciągu dnia 4-5 niezbyt obfitych posiłków.
4. Dbaj, aby w codziennym jadłospisie nie brakowało witamin – jedz owoce i dużo surówek ze względu na witaminę C oraz razowe pieczywo i przetwory mleczne, zawierające dużo witamin z grupy B.
5. Zrezygnuj z potraw tłustych i smażonych, zwłaszcza w głębokim tłuszczu.
6. Preferuj lekkie potrawy gotowane, duszone oraz pieczone bez tłuszczu w przykrywanych naczyniach – żaroodpornych lub w rękawie foliowym.
7. Z umiarem używaj soli.
8. Ograniczaj słodycze.
9. Przyprawiaj potrawy ziołami.
10. Jeśli masz dużą nadwagę, postaraj się schudnąć, ale nie stosuj drastycznej diety poniżej 1200 kcal ani tym bardziej długotrwałych głodówek.
11. Pij herbatki ziołowe (zwłaszcza z mieszanek ziołowych), ułatwiające trawienie i usprawniające czynność wątroby.
12. Jeśli stosujesz doustne środki antykoncepcyjne lub leczysz się hormonalnie, systematycznie kontroluj stan wątroby.

Jak widać dieta jest podstawą leczenia chorej wątroby ale należy także zrozumieć, że zioła niezwykle skutecznie pomagają w jej leczeniu i zapobieganiu jej chorobom. Niestety na zaawansowane i nieodwracalne zmiany w wątrobie leku nie ma. Ale wiele dolegliwości pomogą złagodzić ziołowe preparaty z nasion ostropestu plamistego i ziela karczochów. Ich przewaga nad środkami pochodzenia chemicznego polega na tym, że mogą być stosowane o wiele dłużej i nie doprowadzają do poważnych uszkodzeń miąższu wątroby. Jak również lepiej hamują procesy chorobowe w komórce wątrobowej. Natomiast farmaceutyki przynoszą doraźną ulgę i nie przynoszą długotrwałych efektów.
 

Licencja: Creative Commons
2 Ocena