Narzędzia skrawające to jedne z najczęstszych przyrządów do obróbki materiału. Jest ich niezwykle wiele i początkujący ich użytkownik może nie wiedzieć do czego służy każde z osobna. Wszystkie mają swój charakterystyczny wygląd, który może nas naprowadzić na pewien trop. Bez nich nie radzi sobie większość firm produkcyjnych. Dlaczego narzędzia skrawające są takie ważne i czym one w ogóle są?

Data dodania: 2021-06-04

Wyświetleń: 398

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym są i kiedy skorzystać z narzędzi skrawających?

Czym jest narzędzie skrawające? 

Najprościej powiedzieć, że narzędzia te służą do konkretnej obróbki ubytkowej za pomocą skrawania. Produktem tego procesu są wióry, czyli małe fragmenty obrabianego materiału. Narzędzia do skrawania mogą się od siebie istotnie różnić, ale mają jedną cechę wspólną: klinowy kształt części roboczej. Inaczej zwany po prostu ostrzem skrawającym. Istnieje cała masa różnego rodzaju obróbek, żeby wymienić tylko frezowanie, wiercenie, toczenie, strugane, dłutowanie. W zależności od tego narzędziom skrawającym nadaje się różne nazwy. Narzędzia skrawające najczęściej używamy w kontekście metalu i drewna, ale niektóre mają znacznie szersze zastosowanie: nawet w wypadku tworzyw sztucznych. 

Podstawowe narzędzia skrawające  

Klasyfikacja narzędzi wielu mówi o sposobie ich wykorzystania. Bardzo popularne są noże, które dzielą się na tokarskie, strugarskie i dłutownicze. Te pierwsze mają zastosowanie w tokarkach, gdzie obrabiarka ma powierzchnię brył obrotowych. Noże strugarskie są używane w strugarkach (gdzie obrabia się struganiem). Noże dłutownicze mają zastosowanie w dłutownicach, gdzie skrawanie odbywa się ruchami posuwisto-zwrotnymi.

Innym rodzaje skrawania jest frezowanie. W ich przypadku narzędziami skrawającymi są frezy. Ruch obrotowy zawsze wykonuje tu narzędzie, ale oprócz tego wykonuje je też sam przedmiot obrabiany. Frezy są najczęściej wieloostrzowe, ale mają naprawdę zróżnicowane kształty. Wystarczy wymienić tutaj frezy walcowe, czołowe, walcowo-tarczowe, czołowe, kątowe, kształtowe, do gwintów i modułowe do odpowiednich kół zębatych. 

Narzędzia skrawające często służą do wykonywania otworów. Często w domach używane są wiertła. Poza tym mamy nawiertaki, rozwiertaki i pogłębiacze. Rzadziej stosowane są inne rodzaje narzędzi: przeciągacze, przepychacze i narzędzia do gwintów. 

Narzędzia skrawające kupisz w sklepie YG-1 na stronie https://sklep.yg-1.pl/

Sposoby podziału narzędzi 

Powyższe narzędzia możemy podzielić ze względu sposób działania. Niektóre działają ręcznie, ale zdecydowana większość opiera się na napędzie mechanicznym. Część tych narzędzi służy do obróbki zgrubnej, która polega na usuwaniu zewnętrznej warstwy materiału z przedmiotu. Inne z kolei mają zastosowanie w przeróbce kształtującej i wykańczającej, gdzie przyszły towar doprowadzany jest do wyglądu ostatecznego. Można więc stosować wiele rodzajów skrawania jednocześnie.

Warto dobrać narzędzie do konkretnego materiału, bo niektóre lepiej nadają się do drewna (wiertła), a niektóre do gumy (frezy). W przypadku złego wyboru zamiast udoskonalić produkt tylko go dodatkowo uszkodzimy. Urządzenia z narzędziami skrawającymi są zazwyczaj bardzo drogie, więc lepiej dobrze przemyśleć swój wybór. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena