Smukła sylwetka to marzenie wielu osób, jednak jej osiągnięcie może być wyzwaniem. Zastanawiasz się, jak schudnąć raz, a porządnie? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci nie tylko osiągnąć idealną wagę, ale przede wszystkim ją utrzymać. Czytaj dalej!

Data dodania: 2021-05-07

Wyświetleń: 767

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Forma na lato, czy na lata? Jak skutecznie schudnąć?

Jak schudnąć, to na lata!

Chcesz zrzucić nadprogramowe kilogramy w ekspresowym tempie, na przykład przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu czy na ważną imprezę? Jeśli Twoje odchudzanie ma polegać na tym, że będziesz się np. niemal głodzić przez kilka tygodni albo prowadzić bardzo restrykcyjną dietę, lepiej zaniechaj swoich planów. Owszem, w ten sposób być może faktycznie zrzucisz błyskawicznie kilka czy kilkanaście (!) kilogramów, ale skutki uboczne takiego działania mogą być bardzo niebezpieczne.

Zbyt drastyczne i nieracjonalne odchudzanie może się skończyć m.in.:

  • znacznym pogorszeniem się stanu zdrowia – wynikającym głównie z niedoboru składników odżywczych,
  • osłabieniem organizmu,
  • niekorzystnym wyglądem – np. poszarzałą cerą, pojawieniem się niedoskonałości czy ogólnym wrażeniem „zmęczenia”,
  • efektem jo-jo, a zatem szybkim powrotem do nieprawidłowej wagi, czasami znacznie wyższej niż przed rozpoczęciem „diety”.

Dlatego potraktuj odchudzanie nie jak sprint, ale jak maraton. Chodzi o to, aby stopniowo pozbywać się zbędnych kilogramów – w bezpiecznych i zdrowy sposób – a jednocześnie wyrabiać w sobie korzystne nawyki związane z żywieniem i aktywnością. Takie, które pozostaną z Tobą na lata, wraz z prawidłową sylwetką. Tu nie ma mowy o drodze na skróty!

Jak schudnąć z głową?

Sekret zdrowego odchudzania tkwi w prawidłowo zbilansowanej diecie połączonej z odpowiednio dopasowaną aktywnością fizyczną. Te stwierdzenia wydają Ci się zbyt ogólne? Takie właśnie są, ponieważ konkretne zalecenia są uzależnione m.in. od Twojego wieku, stanu zdrowia oraz obecnej i docelowej wagi. Dlatego, zwłaszcza jeśli zmagasz się z dużą nadwagą lub otyłością, odpowiedzi na pytanie o to, jak schudnąć, warto poszukać u specjalistów. Zacznij od konsultacji z dietetykiem, wykonania podstawowych badań, a następnie sięgnij po zdrowo zbilansowany jadłospis.

Pamiętaj: zdrowa dieta to taka, która nie tylko zapewnia określoną liczbę kalorii w ciągu dnia. Podstawa to odpowiedni bilans składników odżywczych. Jeśli obawiasz się, że samodzielnie trudno Ci będzie opracować i wdrożyć taki jadłospis, skorzystaj z pomocy ekspertów. Rozwiązaniem, po które sięga coraz więcej osób, jest catering dietetyczny.

Dobry przykład to dieta pudełkowa Nice To Fit You. Jak to działa? Każdego dnia rano otrzymujesz od 1 do 5 gotowych posiłków do spożycia w jego trakcie. To świeże, smaczne dania, które są przygotowane pod nadzorem dietetyka i dopasowane do Twojego zapotrzebowania kalorycznego. Masz więc pewność, że spożywasz odpowiednią ilość kalorii i jesz zdrowo.

Dieta pudełkowa pozwala Ci się też łatwiej trzymać innych zasad zdrowego odchudzania, to znaczy:

  • jeść regularnie – gotowe posiłki możesz zabrać ze sobą wszędzie, co pozwoli Ci się szybko posilić np. podczas pracy czy wyjazdu,
  • unikać podjadania między posiłkami – dania są na tyle sycące, że nie musisz się obawiać uczucia „ssania w żołądku”,
  • wypracować zdrowe nawyki żywieniowe – to właśnie dzięki gotowym daniom wiele osób przekonało się, że można jeść zdrowo, a zarazem smacznie i bez wyrzeczeń.

Na drodze do schudnięcia pamiętaj też o aktywności fizycznej – dopasuj ją do tego, co lubisz robić. Dobrze sprawdzają się np. jazda na rowerze czy pływanie. Możesz też zasięgnąć pomocy trenera na siłowni, który przygotuje odpowiednio intensywny program ćwiczeń.

Choć powrót do idealnej sylwetki nie jest łatwy, warto o niego powalczyć – nie tylko z myślą o atrakcyjnym wyglądzie, ale przede wszystkim o zdrowiu. Zacznij już dzisiaj!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena