Powszechnie przyjętym standardem wśród kierowców jest korzystanie z ogumienia letniego i zimowego. Istnieje jednak trzeci rodzaj opon, jakim są opony wielosezonowe (całoroczne), które z założenia dobrze sprawdzają się w każdych warunkach pogodowych. Ale czy takie rozwiązanie jest w pełni bezpieczne? I czy ma jakieś wady? Odpowiadamy na powyższe pytania.

Data dodania: 2020-12-01

Wyświetleń: 522

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Opony wielosezonowe – czy warto im ufać?

Opony na każdą pogodę

Opony całoroczne są co do zasady oponami spełniającymi wszelkie wymogi stawiane oponom zimowym (czyli 3PMSF oraz M+S). Uzyskanie takiego efektu możliwe jest przede wszystkim poprzez zastosowanie specjalnej mieszanki gumy, która zachowuje odpowiednie właściwości zarówno podczas niskich, jak i wysokich temperatur.

Opona całoroczna posiada też optymalną konstrukcję bieżnika i lamelek, które umożliwiają odprowadzanie wody (zabezpieczając przed tzw. aquaplaningiem), jak i jazdę po błocie, śniegu, czy śliskiej nawierzchni. Jednocześnie ich uniwersalna konstrukcja wciąż zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas jazdy – oczywiście pod warunkiem zachowania właściwej ostrożności.

Niższe koszty eksploatacji

Największą zaletą opon wielosezonowych są oczywiście niższe koszty ich użytkowania. Nawet zakładając, że taki komplet ogumienia kupimy nieco częściej od opon sezonowych (ze względu na jego szybsze zużycie), oszczędzimy już na jego sezonowej wymianie oraz na jego magazynowaniu. Dzięki temu zyskujemy czas, jak i pieniądze.

Kierowca powinien wówczas zadbać jedynie o odpowiedni montaż opon oraz na bieżąco  weryfikować ich stan techniczny. Polecamy tylko, aby wybrać fachowy serwis samochodowy (w Warszawie czy w każdym większym mieście zawsze znajdzie się firma o odpowiedniej renomie), który dokona zarówno profesjonalnego montażu, jak i corocznego przeglądu ogumienia.

Warunki nie zaskoczą kierowcy

Zima zaskoczyła kierowców? Na pewno nie tych z oponami całorocznymi. Wielkim atutem ogumienia wielosezonowego jest to, że gwarantuje ono optymalne właściwości jezdne samochodu nawet podczas gwałtownej zmiany pogody. Niestety nagłe opady śniegu czy przymrozki są bardzo niebezpieczne dla pojazdów z oponami letnimi i mogą doprowadzić do tragedii drogowej. Opony wielosezonowe zmniejszają takie niebezpieczeństwo.

Tylko opony dobrej jakości

Na oponach nigdy nie powinno się oszczędzać, a tym bardziej na oponach całorocznych. Same w sobie są już pewną oszczędnością, nie warto jednak popadać w przesadę. Lepiej postawić na ogumienie renomowanego producenta o wysokiej jakości, niż kupować opony najtańsze. Ponadto zdecydowanie odradzamy zakup używanego ogumienia o wątpliwej historii.

Kto powinien wybrać opony sezonowe?

Pomimo wielu zalet, opony całoroczne nie zawsze będą najlepszym możliwym wyborem. Kierowcom, którzy często poruszają się w trudnych warunkach, mimo wszystko polecamy „sezonówki”. Takimi kierowcami będą np. osoby jeżdżące po obszarze górskim, w którym często występują obfite opady deszczu lub śniegu.

Wówczas wysokiej klasy opony letnie oraz zimowe zapewnią lepszą przyczepność samochodu. Wyspecjalizowane ogumienie lepiej radzi sobie w bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych i będzie bezpieczniejsze, niż komplet opon całorocznych.

Dobry wybór dla wielu kierowców

Jednak w wielu innych przypadkach ogumienie wielosezonowe okaże się dobrym wyborem. Gwarantuje ono oszczędność czasu, pieniędzy, a ponadto zabezpiecza kierowcę przed nagłymi zmianami pogody. Pamiętajmy tylko, że montażem i oceną stanu technicznego opon powinien zająć się profesjonalny serwis samochodowy (w Warszawie czy w innym mieście), gwarantujący właściwe wykonanie usługi.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena