Czy warto zmienić opony na całoroczne? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności warto sprawdzić, czym różnią się opony wielosezonowe od letnich i zimowych. Szczegóły znajdziesz w dzisiejszym artykule. 

Data dodania: 2022-05-18

Wyświetleń: 434

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy warto zmienić opony na całoroczne?
  1. Czym wyróżniają się opony całoroczne?
  2. Czy warto zmienić opony na całoroczne? 

Zastanawiasz się nad zakupem opon wielosezonowych? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź, czym wyróżnia się komplet opon całorocznych na tle sezonowych rozwiązań. Pamiętaj również o tym, aby decydować się na opony wielosezonowe ze średniej i wyższej półki. Dzięki temu ogumienie całoroczne posłuży Ci znacznie dłużej niż tanie opony. 

Czym wyróżniają się opony całoroczne?

Interesują Cię opony całoroczne 205 60 r16 lub inne, ale nie wiesz, czy będą dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem? Wszystko zależy od Twojego stylu jazdy oraz tras, jakie pokonujesz. Ze względu na swoje parametry opony całoroczne sprawdzają się głównie do spokojnej jazdy po mieście, czyli w takich miejscach, w których z reguły ulice są w dobrym stanie zimową porą. Jeśli jeździsz dynamicznie i często pokonujesz dłuższe trasy poza miastem, jest szansa, że opony całoroczne nie będą dla Ciebie optymalnym czy tańszym rozwiązaniem. Dlaczego?

Opony wielosezonowe to opcja, która łączy w sobie charakterystykę opon letnich oraz opon zimowych. Warto jednak wiedzieć, że żadne opony całoroczne na rynku nie będą w 100% odwzorowywały parametrów obu tych rozwiązań. Zawsze któraś właściwość będzie nieco gorsza z tego względu, że producenci wciąż muszą iść na pewne kompromisy. Opony całoroczne na rozgrzanym asfalcie radzą sobie całkiem nieźle, ale szybciej się zużywają w porównaniu do wariantu letniego. Zimą natomiast z reguły sprawdzą się bardzo dobrze, podobnie jak na mokrej nawierzchni. To ogromna zaleta, ponieważ dzięki oponom całorocznym żadna pogoda nigdy Cię nie zaskoczy – będziesz zawsze na nią przygotowany, bez względu na porę roku. 

Czy warto zmienić opony na całoroczne?

Czy faktycznie warto zmienić opony na całoroczne? Jeśli poruszasz się głównie po mieście i lubisz spokojną, nieagresywną jazdę, opony wielosezonowe będą dla Ciebie tańszym i lepszym rozwiązaniem. Dzięki ogumieniu całorocznemu nie musisz stać w kolejkach i zmieniać opon zimowych na letnie oraz odwrotnie. Ponadto nie musisz szukać miejsca, w którym będziesz mógł magazynować nieużywane w danym momencie ogumienie. W obu przypadkach oszczędzasz czas oraz pieniądze. 

Kolejną zaletą jest to, że pogoda nigdy Cię nie zaskoczy. Całoroczna opona jest świetną opcją, kiedy rankiem trzymają się jeszcze przymrozki, a w dzień temperatura sięga 20 stopni Celsjusza. 

Niestety opony wielosezonowe nie są pozbawione wad. Z tego względu, że w pewnych warunkach zużywają się szybciej, niż ich sezonowe odpowiedniki, mogą po jakimś czasie nieco gorzej sobie radzić na drodze. Z tego względu należy regularnie sprawdzać ich stan techniczny. Ponadto ogumienie wielosezonowe jest z reguły droższym rozwiązaniem, jednakże wadę tę rekompensują oszczędności na warsztatowych usługach. Bez względu na to, czy chodzi o opony letnie, czy opony zimowe, nieużywany komplet trzeba odpowiednio przechowywać do czasu kolejnej wymiany opon. Z tego powodu niektórzy wymieniają opony sezonowe takie, gdzie wymiana opon dwa razy w roku nie jest potrzebna. W dodatku kupując opony całoroczne można jeszcze zaoszczędzić.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena