Przenoszenie towarów, szczególnie o dużych gabarytach i masie, stanowi nieodzowny element pracy zakładów produkcyjnych, hurtowni, fabryk, placów budowy i magazynów. Aby zoptymalizować proces transportu w poziomie stosuje się wyspecjalizowane urządzenia, zapewniające bezpieczeństwo i komfort pracy, jednocześnie przyspieszając te czynności. 

 

Data dodania: 2020-11-26

Wyświetleń: 381

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gdzie wykorzystuje się dźwigi towarowe?

Rodzaje urządzeń transportowych wewnątrz budynku

Winda towarowa

Powszechnie używane są windy towarowe, których najważniejszym celem jest przewożenie towarów ciężkich i dużych. W przypadku, kiedy niepotrzebna jest obecność osoby w kabinie, stosuje się dźwigio większych możliwościach technicznych. Do transportu w halach i fabrykach, stosuje się również urządzenia montowane w konstrukcji samonośnej lub w gotowym szybie zamkniętym – to platformy towarowe. 

Platforma towarowa

Także z tych urządzeń działa na zasadzie dźwigu podnoszącego kabinę lub platformę w poziomie, przenosząc towary między piętrami budynków o określonym zakresie wysokości (np. winda towarowa możne być wykorzystywana w hotelach, szpitalach i aptekach, rzadziej w dużych zakładach przetwórczych). 

Dźwig towarowy

Każde takie urządzenie składa się z maszynowni, umiejscowionej na górze, z boku lub na dole konstrukcji, kabiny, w której przewożone są np. potrawy, brudne naczynia, dokumenty, a także wózki widłowe czy materiały budowlane. Ważne jest, aby pamiętać, że w przypadku obsługi dźwigów towarowych do transportu wielkogabarytowych obiektów konieczne jest uzyskanie licencji UDT. Pozytywne jej zdanie staje się także wymogiem dla firm, które zajmują się doradztwem, montażem i usuwaniem awarii tego typu urządzeń.

Wyspecjalizowana oferta dla poszczególnych branż

Zainteresowane firmy mogą skorzystać z oferty wind towarowych, w zależności od potrzeb i warunków technicznych. Możliwe jest instalowanie konstrukcji w budynkach nowych, gdzie z góry zaplanowane jest miejsce na tego typu rozwiązanie. Istnieje jednak opcja, w której już istniejące obiekty mogą zdecydować się za takie udogodnienie. 

Gastronomiczne

Windy gastronomiczne wyposażone są w przydatne funkcje: demontowaną półkę, mechanizm dwudzielny (winda można być jednocześnie opuszczana w górę – na salę restauracyjną, lub w dół – brudne naczynia do kuchni). Istnieją również opcje drzwi otwieranych na poziomie pasa albo od podłogi. Świetnie sprawdzą się też w: szpitalach, hotelach, czy biurach. 

Przemysłowe

Na rynku równie popularne są również windy przemysłowe. Ich zadaniem jest przenoszenie ciężkich i dużych towarów bez obecności człowieka na platformie lub kabinie. W zależności od modelu możliwy jest udźwig do kilku ton. Ze względu na niebezpieczeństwo wiążące się z użytkowaniem takich urządzeń, konieczne są odpowiednie zezwolenia oraz ściśle określone warunki. 

Windy towarowe - cena

Jeżeli chodzi o windy towarowe cena związana jest z potrzebami firmy. Można zastosować konkretne rozwiązania albo zlecić ich dostosowanie do danego projektu. Wiele firmy zajmuje się zarówno doradztwem, jak i montażem i naprawą, stąd warto przeprowadzić indywidualną konsultację. Podaje się wtedy ilość miejsca, obecną sytuację oraz budżet i oczekiwania. Należy również uwzględnić poziom natężenia ruchu.

Wykorzystanie wind towarowych w Warszawie

Windy towarowe wykorzystywane są w Warszawie praktycznie w każdym budynku wymagającym transportu materiałów, gabarytów, rzeczy w związku z prowadzonym biznesem. Wykorzystywane są oczywiście w najpopularniejszych miejscach w stolicy, jak np.:

  • Pałac Kultury i Nauki,
  • Warsaw Spire,
  • Centrum Praskie Koneser,
  • Warsaw Hub,

i wiele innych.

Trendem staje się również wykorzystywanie w Warszawie wind towarowych w nowoczesnym budownictwie mieszkalnym i apartamentach. Dla przykładu rozwiązanie to wykorzystywane jest w Platinium Towers przy ul. Grzybowskiej.

Podsumowanie

Urządzenia transportowe wewnątrz budynku dostosowane są do potrzeb firmy, możliwości technicznych budynku, a także specyfikacji i norm bezpieczeństwa. Prawidłowe wykorzystywanie wind i dźwigów towarowych to użytkowanie ich zgodnie z przeznaczeniem przez osoby do tego celu wykwalifikowane i zaznajomione z ich możliwościami. Zapobiega to powstawaniu niebezpiecznych sytuacji i zapewnia poczucie komfortu w trakcie  transportu. Stąd ważne jest, aby firma montująca i konserwująca, a także wyznaczeni operatorzy posiadali kompetencje potwierdzone przez UDT.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena