Obecność kota w domu wiąże się z zapewnieniem mu optymalnych warunków do życia i rozwoju. Kocia wyprawka to nie tylko miseczki, kuweta czy zabawki. Aby wychować szczęśliwego i zdrowego kota musimy zadbać o zaspokojenie jego naturalnych instynktów.

Data dodania: 2020-12-03

Wyświetleń: 559

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kocia wyprawka - drapak

Rola drapaka

Kompletując kocią wyprawkę nie można zapomnieć o odpowiednim drapaku. Zwłaszcza dla mruczków, które stale przebywają w domu zakup tego sprzętu jest niezwykle istotny. Drapak dla kota pełni kilka funkcji i pomaga zadbać o kondycję zwierzaka. Podstawową rolą jest dbanie o kocie pazurki. Dzięki drapaniu nasz pupil pozbywa się złuszczonej warstwy pazurów, to element codziennej kociej pielęgnacji. Drapak pełni ważną rolę społeczną, szczególnie, gdy w domu jest więcej niż jeden kot. To tutaj kot zaznacza swoje terytorium zostawiając zapach feromonów. Ponadto drapaki dla kota pozwalają zadbać o kondycję, kot może rozciągać poszczególne mięśnie dzięki specyficznej kociej gimnastyce.

Oprócz tego drapak to okazja do ćwiczenia wspinaczki, skoków, zabawy oraz miejsce do drzemki. Ten element kociej wyprawki często chroni meble lub ściany przed niszczącą siłą kocich pazurków.

Idealny wybór

Drzewko dla kota musi spełniać różne funkcje, więc wybór odpowiedniego modelu trzeba dobrze przemyśleć. Jednym z podstawowych kryteriów jest wysokość drapaka dla kota. Przyjmuje się, że minimalna wysokość kolumny do drapania powinna wynosić więcej niż 60 cm. Jednak posiadacze większych ras (Maine Coon, kot norweski leśny) muszą zadbać o naprawdę duży rozmiar drzewka dla kotów. Tu kolumna do drapania to najmniej 100 cm. Nasz pupil musi mieć możliwość swobodnego rozciągnięcia się.

Kolejny ważny punkt do rozważenia, to obecność i wymiary legowiska. Koty bardzo lubią przebywać na znacznej wysokości, z której bezpiecznie mogą obserwować otoczenie. Drapaki dla kotów z legowiskiem na górze mogą stać się ulubionym miejscem drzemki dla mruczka. Powierzchnia spania legowiska powinna być na tyle duża, aby kot mógł swobodnie się na niej wyciągnąć. Atrakcyjnym wyposażeniem kociego drzewka jest budka, gdzie nasz pupil będzie mógł się schronić. Koty lubią miejsca, do których jest tylko jedno wejście, które mogą kontrolować. Wielkość takiej budki również zależy od rozmiarów kota, choć w tym przypadku im ciaśniej, tym bezpieczniej czuje się kociak.

Kolejną istotną sprawą jest stabilność konstrukcji. Wysokie drapaki dla kota mogą się chwiać, a to skutecznie zniechęci kota do korzystania z nich. Dodatkowo musimy uwzględnić wagę pupila i jego energię. Na wszelki wypadek warto zabezpieczyć drapak dodatkowym mocowaniem do ściany, podłogi lub sufitu

Duże znaczenie ma również miejsce, w którym umieścimy drzewko dla kota. Nie zawsze bowiem miejsce przez nas wybrane jest tym idealnym z punktu widzenia mruczka. Drapak najbezpieczniej ustawić w miejscu, gdzie kot najchętniej przebywa lub drapie. Często jest to miejsce, które sami wybraliśmy na odpoczynek stawiając tam kanapę czy fotel. Aby kot nie niszczył mebli warto nieco przesunąć meble i zamontować drapak za sofą, a jeśli warunki lokalowe na to pozwolą nawet nad nią. Obecnie dostępne drapaki dla kotów mają na tyle ciekawe wzornictwo, że z powodzeniem można je dostosować do większości wnętrz.

Bogata oferta

Kocie drapaki dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach. Dominują barwy inspirowane naturą (beż, brąz, czarny, szary), które wpasują się w niemal każde wnętrze. Dla opiekuna kota, który nie wychodzi na dwór, drapak to absolutna konieczność. Ale dzięki różnorodności modeli każdy znajdzie coś co pogodzi oczekiwania opiekuna z potrzebami kota. Obecnie drapaki dla kotów to istne dzieła sztuki posiadające dodatkowo funkcję użytkową.

Często obserwacja kociego zachowania wywiera wpływ na zakup konkretnego modelu drzewka. W ofercie znajdziemy drapaki o kilku kondygnacjach, z legowiskami, zabudowanymi budkami, tunelami, hamakami, zabawkami. Większy drapak sprawdzi się również przy większej liczbie kotów, wszystko zależy od temperamentu naszych pupili i ich upodobań. Jednak drapak z "wyższym poziomem trudności" stanowi większą atrakcję dla kota niż zwykła kolumna do drapania i rozciągania.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena