Personel medyczny musi być wyposażony w odpowiednią odzież. Chociaż najczęściej zwracamy uwagę na to, czy rozmiar i krój są odpowiednie, pamiętajmy również o tkaninie – to od niej zależy, jak będziemy czuć się w ubraniu po wielogodzinnej pracy.

Data dodania: 2020-08-27

Wyświetleń: 718

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Odzież medyczna – materiały, na które warto postawić, by czuć się komfortowo

Niezależnie od branży, w jakiej pracujemy, strój musi podkreślać profesjonalizm i wiedzę, ale musimy się też dobrze w nim czuć. Pracując w branży medycznej, musimy do tego pamiętać o specyfice naszych obowiązków.

Idealna odzież medyczna, czyli jaka?

Przeglądając oferty producentów i sklepów medycznych, znajdziemy mnóstwo propozycji. Nie zawsze są one równie dobre. Zastanawiające mogą być już same ceny, bo rozpiętość jest całkiem spora i niekoniecznie to, co wydaje nam się najlepszą pod względem ekonomicznym, jest tym, co dobrze sprawdzi się w pracy.

Odzież medyczna musi być trwała, łatwa w utrzymaniu w czystości, przewiewna i wygodna. Wydawałoby się, że wszystkie te cechy są oczywiste, a jednak nie każdy model będzie je posiadał. W trakcie wyboru musimy zwrócić uwagę na szwy, guziki, zamki, ale przede wszystkim na rodzaj materiału. Sprawdźmy zatem, jakie tkaniny możemy spotkać najczęściej i czym się wyróżniają.

Z jakich materiałów jest odzież medyczna?

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych ubrań, tak i odzież medyczna może być z tkanin naturalnych i syntetycznych. Poniżej te, które cieszą się największą popularnością.

  1. Bawełna – jej nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest naturalna, przewiewna, miękka i chłonna. Sprawdzi się latem i zimą i bez obaw możemy sięgnąć po bawełnę, kiedy jesteśmy alergikami. Można ją prać w wysokich temperaturach, co dla medyka jest bardzo ważne. Wady? W przypadku bawełny musimy się nastawić na długie schnięcie po praniu, a także liczyć się z tym, że łatwo się gniecie i brudzi.
  2. Poliester – ten syntetyczny materiał też jest powszechnie znany. Pod względem swoich właściwości przypomina nieco bawełnę, ale wizualnie bliżej mu do szyfonu lub jedwabiu. Wśród zalet wymienić można sprężystość, lekkość, czy trwałość. Oprócz tego jest odporny na atak pleśni, grzybów i promieni słonecznych. Wadą jest słaba przewiewność, szorstkość i to, że się elektryzuje.
  3. Spandex – inaczej lycra lub elastan. Tkanina ta jest syntetyczna, elastyczna i bardzo odporna na zerwanie. Nie ściera się, nie kurczy i nie rozciąga. Spandex pierze się w letniej wodzie. Największą wadą jest szorstka struktura.
  4. Wiskoza – materiał sztuczny, ale z celulozy drzewa. Wiskoza jest miękka i chłonna, nie elektryzuje się, za to jest przewiewna i jedwabista. Niestety i w tym przypadku pojawiają się wady. Są to przede wszystkim szybkie gniecenie i ryzyko kurczenia w praniu.

Jak łatwo zauważyć, nie ma idealnej tkaniny. Dlatego najczęściej dostępne są kombinacje, które pozwalają czerpać więcej korzyści i wyeliminować niektóre wady poszczególnych materiałów. Najchętniej kupowane są ubrania powstałe z połączenia bawełny i poliestru, a także kombinacje z bawełny i spandexu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena