Czy kiedyś zastanawiałeś się nad tym, czy przetrzymywanie danych w chmurze na pewno jest bezpieczne? Rozprawiamy się z mitami dotyczącymi przechowywania danych. Sprawdź wszystko, co musisz wiedzieć o tej kwestii.

Data dodania: 2020-01-21

Wyświetleń: 283

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy przetrzymywanie danych w chmurze jest bezpieczne?

Chmura obliczeniowa - co to takiego?

W Ameryce Północnej większość firm nie wyobraża sobie pracy bez chmury, określanej tam jako “cloud”. Jest to na tyle popularne rozwiązanie, co korzystanie ze skrzynek e-mailowych. W Polsce niestety nadal do chmury podchodzi się z rezerwą. W dużej mierze dlatego, że nie do końca każdy zdaje sobie sprawę, czym ona jest.

Chmura zapewnia stały, praktycznie nieograniczony dostęp do różnego typu danych. To także szansa na dodatkową optymalizację kosztów prowadzenia firmy, związanych z użyciem chmury. Wbrew pozorom - nie jest to bliżej nieokreślony twór. Chmury funkcjonują jako bezpieczne centrum danych, które przechowywane są na wysokiej jakości sprzęcie. To ogromny plus, chociażby z tego powodu, że firmy nie są już tak przywiązane do swoich siedzib. Są otwarte na pracę w wielu miejscach. Zarówno pracownicy poszczególnych działów, jak i przedstawiciele handlowi, menedżerowie czy kadra kierownicza, mogą korzystać z określonych danych, informacji czy aplikacji, praktycznie z każdego zakątka świata.

Dlaczego warto zainwestować w chmurę do przetrzymywania danych?

Wiele osób martwi się, że korzystanie z chmury łączy się z tym, że dane nie są do końca bezpieczne. Nie bez powodu dużo mówi się o tzw. cyberbezpieczeństwie, czyli pełnej ochronie przed różnego typu atakami hakerskimi, związanymi m.in. z utratą danych. Większość wciąż za najlepszy sposób przed utratą jakichkolwiek danych uważa klasyczny back up danych, czyli nic innego jak skopiowanie dostępnych informacji na inny nośnik, np. zewnętrzny.

Jednak nie jest to wcale najbezpieczniejsze rozwiązanie! Znacznie lepsze są dedykowane opcje, którymi są np. centra danych - stabilne infrastruktury IT, w postaci serwerów lub chmur. Dane w chmurze zapisywane są bezpośrednio w przestrzeni w Internecie, a dokładniej rzecz ujmując - na zewnętrznych serwerach. Chroni to informacje, aplikacje czy pliki przed awarią, skradzeniem, czy uszkodzeniami mechanicznymi.

Czy dostawca usług w chmurze ma pełen dostęp do tego, co przechowujesz?

Większość danych, które są przechowywane w chmurze są dostępne u dostawcy, który może je obsługiwać, ale nie wyświetlać w oryginalnej formie. Nie ma, co ukrywać - bezpieczeństwo w chmurze to zbiór zasad, nowoczesnych technologii oraz najwyższej formy oprogramowania, którego zadaniem jest ochrona danych osobistych, ale także tych zawodowych. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na tego rodzaju rozwiązanie.

Czy każdy dostawca usług w chmurze jest wart zaufania?

Wiele osób martwi się o bezpieczeństwo chmury, głównie dlatego, że nie rozumieją, na czym ona dokładnie polega, czy, gdzie się znajduje. Bardzo ważne jest, żeby wiedzieć, na jakiego dostawcę się decyduje. Nie zawsze najtańsze oznacza najlepsze lub najbezpieczniejsze. Czasem lepiej poszukać lub dopłacić, niż szukać byle taniej. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest znalezienie certyfikowanego dostawcy (który spełnia np. normy dotyczące poufności danych), z którym warunki współpracy są całkowicie przejrzyste.

Bezpieczeństwo chmury - czy zabezpieczenie jest lepsze niż w serwerowni?

Ochrona dostępu do zasobów w chmurze jest kwestią wartą omówienia. Mechanizmy, które stosowane są do zabezpieczenia struktur nie różnią się niczym od tych, które są stosowane m.in. w serwerowniach. W przypadku chmur publicznych dochodzi do tzw. segmentacji sieci, która ma funkcje:

  • izolowania danych i aplikacji różnych klientów,
  • odseparowanie zasobów danej firmy od sieci publicznej.

W zależności od architektury chmury, dostawcy mogą stosować:

  • tzw. klasyczne macierze z replikacją danych,
  • rozproszone systemy przechowywania, w przypadku których dane te rozkładane są na wielu węzłach składowania.

Co ważne, dane w chmurze są wielokrotnie zduplikowane, więc nie grozi im żadna utrata. Każdy plik przechowywany jest na kilku dyskach w różnych maszynach - co zapewnia maksymalne bezpieczeństwo. Oznacza to pełną ochronę przed awarią nośnika lub macierzy dyskowej.

Czy korzystanie z chmury jest tańsze niż własna serwerownia?

Wybudowanie serwerowni, jej wyposażenie oraz zatrudnienie specjalistów, którzy będą w stanie zajmować się serwerownią, to niekiedy wydatek kilkuset tysięcy, a nawet miliona złotych. Wszystko, w zależności od wielkości firmy i jej zapotrzebowania. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na oszczędność - wynajęcie miejsca na swoje serwery w zewnętrznym centrum danym (czyli tzw. kolokacja) bądź korzystanie właśnie z chmury.

Co jest potrzebne do obsługi chmury?

Korzystanie z chmury nie wymaga wielkiego zachodu. Najważniejsze jest tutaj stabilne, względnie szybkie łącze internetowe. Rekomenduje się, by firma, która chce korzystać z przechowywania danych w chmurze, posiadała w swojej siedzibie Internet z, co najmniej, dwoma, niezależnymi od siebie źródłami.

Chmura prywatna, publiczna, a może hybrydowa? Którą z nich wybrać?

Najwięcej zastrzeżeń, co do bezpieczeństwa budzą przede wszystkim chmury publiczne. Co to takiego? To specjalne środowisko chmury, które może być współdzielone pomiędzy różnych odbiorców, czyli Klientów. W 99% przypadkach dostawcy chmury gwarantują izolację systemów. Jednak domeną chmur publicznych jest to, że każdy może wynająć serwer na daną godzinę i korzystać z jego zasobów.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku chmury prywatnej. Drugi model dedykowany jest firmom, które wymagają:

  • wysokiego stopnia poufności,
  • 100% zabezpieczenia,
  • dedykowanego rozwiązania, dopasowanego do potrzeb przedsiębiorstwa.

Chmury prywatne tworzy się w centrum danych, które umieszczone jest u zewnętrznego operatora. Prywatne chmury powstają m.in. dla różnych firm, podmiotów czy instytucji. W ich przypadku istotne jest to, by środowisko chmury było określone dla konkretnego odbiorcy.

Dodatkową opcją jest połączenie chmury prywatnej i publicznej, czyli tzw. chmura hybrydowa. To rozwiązanie, które łączy oba rozwiązania, a dane lub aplikacje mogą być bez przeszkód przenoszone z jednego miejsca w drugie. Pozwala to uzyskać większą elastyczność, a także dodatkowe formy zabezpieczenia lub wdrażania.

Włamania do chmur - czy są możliwe?

Bezpieczeństwo chmury to priorytet. Największe z nich są utrzymywane w kilku miejscach, a dane migrują pomiędzy konkretnymi maszynami. Dzięki temu praca chmury jest stabilniejsza i pewniejsza. Mimo tego, że dane przechowujemy za pomocą Internetu w nieznanej nam fizycznie chmurze, która jest bardzo przepastną bazą danych - to jednak to znacznie bezpieczniejsze i mniej ryzykowne rozwiązanie niż trzymanie wszystkich informacji na prywatnym komputerze czy dysku zewnętrznym.

Badania, które zostały przeprowadzone w USA dowiodły, że odsetek ataków na chmury, niezależnie od tego czy publiczne, czy prywatne - jest niewielki. Włamania są możliwe, jednak nie są powszechne. Zabezpieczenia chmur są ciągle ulepszane. Firmy, które oferują tzw. cloud storage, czyli przechowywanie danych w chmurze, nieustannie gromadzą nową wiedzę i są szeroko wyspecjalizowane w dziedzinie ochrony danych.

Jak pokazują wszelkie dane - chmury są znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż przechowywanie danych na nośnikach. To rozwiązanie, które dedykowane jest każdemu - zarówno osobom prywatnym, jak i firmom.

Jeśli zastanawiasz się nad migracją swojej infrastruktury do chmury, najczęściej pierwszym krokiem jest chmura hybrydowa. W ten sposób możesz przetestować, czy to rozwiązanie jest odpowiednie dla Twojej firmy. Częstą przeszkodą jest brak wykwalifikowanej kadry, która pokaże możliwości i przeprowadzi nas przez proces adopcji chmury. Tu z pomocą przychodzą firmy, które specjalizują się w tzw. Managed services. Przy ich wyborze warto kierować się ich doświadczeniem oraz tym jakich specjalistów zatrudniają. W moim przypadku wybór padł na Transition Technologies PSC, której ofertę możecie znaleźć na stronie https://ttpsc.com/pl/cloud/.

Licencja: Copyright - zastrzeżona