W garderobie każdej kobiety znajduje się przynajmniej kilka bluzek. Niektóre są tak nietypowe i piękne, że jesteśmy z nimi niesamowicie związane i chcemy, by służyły nam jak najdłużej. Jak przedłużyć życie bluzki?

Data dodania: 2019-12-02

Wyświetleń: 480

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Bluzki – jak o nie dbać, by długo wyglądały jak nowe?

Bluzki – trwałość zależy od materiału

Nawet najpiękniejszy wygląd bluzki nie gwarantuje, że będzie ona trwała. Wszystko zależy tak naprawdę od materiału. Mogłoby nam się wydawać, że najwyższą trwałością cechują się bluzki wykonane z naturalnych tkanin – bawełny i lnu, ale nie jest tak do końca. Te materiały są oczywiście bardzo zdrowe i przyjemne w dotyku, ale ich trwałość jest średnia. Bluzki wykonane z materiałów mieszanych, na przykład z bawełny i poliestru cechują się zaletami wszystkich materiałów wchodzących w ich skład, a przez to mogą być zarówno miłe w noszeniu, jak i trwałe. Materiał wykonania konkretnej bluzki będzie miał decydujące znaczenie, jeśli chodzi o jej trwałość. Użytkowanie też jest tutaj ważne, ale jeśli materiał jest bardzo delikatny, to nie będzie trwały, nawet gdy traktujemy bluzkę z ogromną troską. Ubrania to jednak rzeczy codziennego użytku i w ich przypadku nie stosujemy jakichś poważnych zabiegów mających przedłużyć trwałość. Postępowanie wedle wskazań na metce zwykle wystarcza, by można się było cieszyć bluzką przez kilka sezonów. Oczywiście im materiał lepszy, a wykonanie dokładniejsze, tym dłużej „żyje” dana bluzka. Świetne i trwałe bluzki możesz zobaczyć między innymi na inspiracjemodowe.pl/bluzki.

Jak prać i płukać bluzki?

Na metce każdej bluzki jest podana temperatura prania. Zwykle takie ubrania pierze się w temperaturze 30 lub 40 stopni, rzadko 50 stopni i więcej. Zarówno materiały naturalne, jak i syntetyczne, wolą niższą temperaturę. Przy wysokiej temperaturze może dojść do rozciągnięcia lub skurczenia bluzki, a nawet sprania jej nadruków. Jeśli nie wiesz, w jakiej temperaturze prać konkretną rzecz, bo odcięłaś metkę lub w ogóle jej w danej rzeczy nie było, to najbezpieczniej będzie ustawić temperaturę prania na 30 stopni Celsjusza.

Oczywiście zawsze pamiętaj o tym, by prać bluzki z rzeczami o tej samej kolorystyce. Gdy któraś rzecz zacznie farbować, to nie będzie obawy, że zniszczysz bluzkę. Szczególnie ostrożnie postępuj z białymi bluzkami. Powinno się je prać tylko i wyłącznie ze śnieżnobiałymi rzeczami, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że bluzka wyprana z czymś ciemniejszym może zszarzeć, a tego przecież nie chcesz. Do prania najlepiej używać delikatnego proszku lub płynu piorącego. Uważaj tylko, by nie wylewać płynu na bluzkę bez rozcieńczenia, bo to mogłoby ją odbarwić.

Podobne zasady obowiązują w przypadku suszenia bluzek. Również należy unikać sytuacji, w jakiej nierozcieńczony płyn do płukania będzie wylany bezpośrednio na materiał. Niektóre płyny pozostawiają białe odbarwienia i bezpowrotnie niszczą ubrania. Pamiętaj, że nie powinno się przeładowywać pralki, bo wtedy ubrania mogą się nie wypłukać wystarczająco dobrze i po wyjęciu rzeczy z bębna zobaczysz kawałki nierozpuszczonego proszku do prania, a nawet nierozpuszczone kapsułki. Jeśli istnieje taka potrzeba, włącz ponowne płukanie, by się upewnić, że środek piorący został dokładnie wypłukany z tkanin. Zwykle trzeba tak robić w sytuacji, gdy masz delikatną skórę, która bardzo łatwo ulega podrażnieniom od detergentów.

Jak suszyć bluzki?

W ciepłe i/lub wietrzne dni najlepiej suszyć bluzki bezpośrednio na świeżym powietrzu, gdyż skraca to proces suszenia i jest bardzo wygodne. Nie musisz rozkładać w domu suszarki i jej omijać – ubranie suszy się w ogrodzie lub na balkonie. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie bluzki można suszyć w stanie rozwieszonym. Jeśli materiał jest szczególnie delikatny, to trzeba będzie suszyć taką rzecz na płaskiej powierzchni, na przykład na górze suszarki. Staraj się nie suszyć przez dłuższy czas bluzek w ostrym słońcu. Białe mogą zżółknąć, natomiast kolorowe mogą od tego wyblaknąć. Wyjątkiem są rzeczy wykonane z tkanin odpornych na promieniowanie słoneczne. Informację o takiej odporności znajdziesz na metce konkretnej odzieży. Najlepszą metodą na suszenie bluzki jest rozwieszenie jej w przewiewnym miejscu, na przykład na balkonie lub w zacienionym miejscu obok domu.

Jeżeli szukasz trwałych bluzek, które przez długi czas wyglądają jak nowe, to sprawdź oferty najlepszych marek na stronie InspiracjeModowe.pl. Znajdziesz tam nie tylko zestawienie najmodniejszych ubrań, ale też szybko wyszukasz promocje na konkretne rzeczy i oferty z darmową dostawą lub sezonowe wyprzedaże ubrań, butów i dodatków.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena