Niezależnie od tego, jak bardzo dbasz o bezpieczeństwo na drodze oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa drogowego, nawet najlepszym kierowcom mogą przytrafić się stłuczki. 

Data dodania: 2019-09-23

Wyświetleń: 8473

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja:

Copyright - zastrzeżona

Wszystko o co musisz zadbać w razie wypadku samochodowego w UK

Nawet jeżeli do takiego zdarzenia dojdzie nie z Twojej winy, niezbędne jest posiadanie przynajmniej podstawowych informacji, które pozwolą Ci na zadbanie, by cała sytuacja została rozwiązania możliwie jak najbardziej bezproblemowo.

Pierwszą rzeczą, która będzie Ci niezbędna, żeby w ogóle móc wyjechać na drogę, będzie wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia auta w UK. Jest to konieczne, ponieważ jazda bez ważnej polisy jest w Wielkiej Brytanii złamaniem prawa i może wiązać się z poważnymi konsekwencjami w momencie przyłapania na takim zachowaniu przez policję.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Kiedy przytrafi Ci się wypadek, musisz zatrzymać samochód. Jeśli sytuacja na to pozwala, spróbuj zjechać na pobocze w bezpiecznym miejscu, które nie spowoduje dalszego niebezpieczeństwa dla pozostałych uczestników ruchu, nie zapomnij również o włączeniu świateł awaryjnych. Kiedy będziesz już mógł bez ryzyka wysiąść z samochodu, musisz upewnić się, czy którykolwiek z innych uczestników zdarzenia nie został ranny. Jeśli zajdzie taka potrzeba zadzwoń po pomoc medyczną i poinformuj policję o kolizji.

Zbierz niezbędne informacje

Nawet niegroźne zdarzenie drogowe wiąże się z dużymi emocjami. W pierwszych chwilach ciężko jest opanować stres, jednak warto spróbować, żeby ułatwić sobie proces ubiegania się o odszkodowanie. Nie wiadomo co dokładnie może przydać Ci się w późniejszym czasie, dlatego, póki masz taką możliwość, należy zadbać o zebranie jak największej ilości informacji. Sprawdź, czy nie ma w pobliżu osób, które były świadkami całego zajścia i poproś je o dane kontaktowe, by w razie konieczności mogły przedstawić swoją wersję wydarzeń. Również informacje dotyczące pozostałych uczestników wypadku oraz ich polisy ubezpieczeniowej będą Ci niezbędne.

Zapamiętaj jak najwięcej z miejsca zdarzenia

Zanim możliwe będzie wypłacenie odszkodowania, konieczne będzie wykazanie, że to nie Ty byłeś sprawcą wypadku. Dlatego istotne jest zapamiętanie jak największej liczby szczegółów, które mogą okazać się przydatne. Mowa tu nie tylko o informacjach dotyczących innych osób biorących udział w wypadku, ale także o tym, jakie były warunki pogodowe, stan drogi oraz o dokładnym przebiegu zdarzeń. Żeby mieć pewność, że żaden detal nie wypadnie Ci z głowy, dobrym pomysłem może być zrobienie zdjęć dokumentujących miejsce zdarzenia oraz szkód poniesionych przez wszystkie pojazdy.

Poinformuj ubezpieczyciela

Warto dobrze zapoznać się z warunkami wykupionego ubezpieczenia, tak by z powodu niewiedzy nie stracić możliwości na otrzymanie pieniędzy z odszkodowania. W momencie jakiejkolwiek kolizji istotne jest, by jak najszybciej poinformować swojego ubezpieczyciela o tym, że takie zdarzenie miało miejsce. By móc ubiegać się o otrzymanie środków w ramach rekompensaty za poniesione szkody konieczne będzie też udostępnienie firmie wszystkich niezbędnych informacji o przebiegu wypadku.

 

(zdjęcie Pixabay.com)

Licencja: Copyright - zastrzeżona