Od 1 września 2019 podatnicy powinni korzystać z nowego oficjalnego wykazu, czyli tak zwanej białej listy podatników VAT, za każdym razem weryfikując podmiot z którym współpracują. Od 1 stycznia 2020 te działania będą obligatoryjne, a za ich niestosowanie ustawodawca przewidział konkretne sankcje prawno – finansowe. 

Data dodania: 2019-09-17

Wyświetleń: 467

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Biała lista podatników VAT

Czym jest więc biała lista i jak z niej prawidłowo skorzystać?

Jak korzystać z białej listy?

Biała lista VAT to elektroniczny wykaz danych. Można z niego skorzystać na oficjalnych stronach Ministerstwa lub w dobrych programach księgowo – finansowych, z których podatnicy działają na co dzień. Wiodący usługodawcy zapewniający profesjonalne oprogramowanie do deklaracji, czy plików JPK, już teraz zaproponowali nowe, wygodne funkcjonalności umożliwiające weryfikacje kontrahentów na białej liście. Co ciekawe, korzystanie z weryfikatorów możliwe jest na dwa sposoby – znając numer identyfikacji podatkowej podatnika (na przykład numer NIP) lub wprowadzając bezpośrednio numer rachunku bankowego podany na fakturze. Co ważne, dane aktualizowane są raz dziennie, w dni robocze – dlatego ze względu na potencjalną możliwość zmiany, rekomenduje się weryfikacje na białej liście podatników VAT tego samego dnia, w którym ma być dokonana transakcja. Potwierdzenie z indywidualnym numerem można wydrukować.

Konsekwencje czekające na podatników

Biała lista podatników VAT została wprowadzona, w celu zapobiegania nieuczciwym praktykom rynkowym i unikaniu niepłacenia zobowiązań podatkowych przez podatników. Od 1 stycznia w przypadku transakcji przekraczającej wartością kwotę 15 000 zł (bez względu na ilość płatności na które zostanie podzielona), podatnik musi płacić na odpowiednio zweryfikowane (na białej liście VAT) numery rachunków bankowych. W przypadku jeżeli tego nie zrobi, to po pierwsze nie będzie mógł zaliczyć takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodu, w zakresie przekraczającym 15 000 zł, po drugie może ponieść ryzyko solidarnej odpowiedzialności z kontrahentem za zapłacenie podatku VAT od tej transakcji. Prawidłowym sposobem uniknięcia negatywnych konsekwencji jest więc sprawdzanie, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT oraz czy rachunek, który podał na fakturze VAT został odpowiednio zgłoszony.

Błędy na białej liście VAT

System białej listy VAT działa od około 2 tygodni, można go więc nazwać raczkującym. Co prawda opiera się na poprzednio funkcjonujących listach i rejestrach, jednak jest swoistego rodzaju nowością, szczególnie jeżeli chodzi o weryfikację numerów kont bankowych kontrahentów. Nic więc dziwnego, że na liście zdarzają się błędy, które podatnicy mogą prostować. W przypadku jeżeli dany podmiot zauważy, że brakuje jego informacji, np. rachunku bankowego powinien sprawdzić dlaczego tak się stało i jak najszybciej sytuację wyjaśnić / sprostować. Niestety w obecnym stanie prawnym musi liczyć się z tym, że kontrahenci będą chcieli poczekać z płatnością zanim wszystkie podawane na fakturach VAT dane nie będą zgodne weryfikatorem danych - białą lista, pomimo tego, że formalne sankcje ustawodawca przewidział dopiero od 1 stycznia 2020 roku.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena