W ostatnim czasie, dość głośno zrobiło się o wprowadzaniu JPK_VDEK. Czym jest ten system i jak będzie działać? Czy nakłada nowe obowiązki na przedsiębiorców? Co z JPK i JPK_VAT? Kiedy wprowadzone zostaną zmiany? Odpowiadamy na najczęstsze obawy podatników poniżej.

Data dodania: 2019-07-17

Wyświetleń: 705

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jednolity Plik Kontrolny – czym jest JPK_VDEK

JPK_VDEK to „tylko” reforma

Wielu podatników obawia się, że nazwa JPK_VDEK nakłada na nich kolejne obowiązki, podobnie jak stało się w 2016 roku, po wprowadzeniu JPK i JPK_VAT. Tym razem mogą być oni spokojni. JPK_VDEK to tylko nowa robocza nazwa zreformowanego JPK_VAT. Według zapowiedzi Ministerstwa, faktycznie obecny Jednolity Plik Kontrolny będzie przebudowany i rozszerzony o nową strukturę, nad którą podatnik będzie musiał pracować, ale jest to zmiana, która ma zastąpić wcześniej znane obowiązki składania deklaracji VATowskich, czyli przede wszystkim deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Oznacza to, że od momentu wprowadzenia zmian podatnicy nie będą musieli osobno wypełniać JPK_VAT i deklaracji VATowskich, a wszystko zrobią w jednym elektronicznym pliku. Budowa i zasady działania JPK_VDEK mają być oparte o obecnie istniejące rozwiązania JPK_VAT, poszerzone o niezbędne elementy dodatkowe.

Terminy wprowadzenia zmian

Drugą obawą wielu podatników są krótkie terminy wprowadzanych zmian. Faktycznie, pierwotnie rozpoczynając prace w 2018 roku ustawodawca planował, żeby nowy Jednolity Plik Kontrolny obowiązywał od lipca 2019 roku. Tak się jednak nie stało. Faktycznie przedsiębiorcy nie byli gotowi na tak ekspresowe zmiany, a i administracja elektroniczna (e-administracja) potrzebuje czasu na dostosowanie swoich procedur i możliwości. Dlatego też, postanowiono wprowadzać reformę JPK etapami.

Etapy wprowadzania JPK_VDEK:

1. 

1.01.2020 – pierwszy etap wprowadzania reformy Jednolitego Pliku Kontrolnego rozpoczyna się już w stycznia 2020 roku, kiedy to podmioty określone jako duży przedsiębiorca (w uproszczeniu podmioty - powyżej 250 pracowników, powyżej równowartości 50 milionów euro obrotu), muszą dostosować się do reformy i rozszerzonych struktur JPK;

2. 

1.07.2020 – drugi etap prowadzania reformy Jednolitego Pliku Kontrolnego rozpoczyna się 1 lipca 2020 roku, kiedy do dużych przedsiębiorców dołączą inne podmioty gospodarcze (średnie, małe i mikro przedsiębiorstwa) i nowe reguły obejmą wszystkich podatników.

Od powyższych etapów i harmonogramu ustawodawca przewidział dobrowolny wyjątek – jeżeli podatnik zakwalifikowany do drugiej grupy (średnio, mały lub mikro przedsiębiorca) chciałby przystąpić do pierwszego etapu wprowadzania JPK_VDEK (czyli rozpocząć jego stosowanie od 1 stycznia 2020 – pól toku wcześniej), ma taką możliwość.

Inne obawy podatników i uzasadnienia zmian

Jedną z zapowiedzi zmian, jest ma być konieczność płacenia podatku VAT miesięcznie, nawet w przypadku jeżeli podatnik wybrał kwartalną formę rozliczenia. Może to wpłynąć na płynność finansową i planowanie wydatków niektórych przedsiębiorstw, jednak na faktycznie funkcjonujące rozwiązania i ich ocenę należy jednak poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Ustawodawca zapowiada, że jednym z największych korzyści dla podatników ma być znaczące usprawnienie pracy organów administracji podatkowej, poprzez pracę na danych w formie elektronicznej. Postępowania mają toczyć się szybciej, a ewentualne zwroty podatkowe trafiać na konta podatników w dużo krótszych terminach.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena