0 głosów
1 głosów dodatnich
1 głosów ujemnych
299 razy czytane
0 przedrukowany
Copyright - zastrzeżona Licencja

Kominki gazowe to jeszcze ciągle mało znane w Polsce urządzenia. Związanych jest z nimi wiele nieprawdziwych opinii, które tutaj postaramy się przedstawić i obalić.

Img

Mit: Kominki Gazowe dają jedynie efekt wizualny a nie dają ciepła.

Fakt: Kominki gazowe mogą dawać dużo więcej ciepła, niż wkłady kominkowe opalane drewnem. Piękno ognia zostało w nich połączone z ekologicznym i wydajnym efektem grzewczym. Dzięki płynnej regulacji wielkości płomieni kominek gazowy daje możliwość uzyskania dokładnie takiej ilości energii, jakiej w danej chwili potrzebujemy. A wszystko to zachowując niepowtarzalny nastrój naturalnego paleniska. Co więcej rozpiętość mocy grzewczej kominka gazowego jest znacznie większa, niż kominka opalanego drewnem. Dzięki temu możemy zainstalować nawet całkiem duże paleniska gazowe w niedużym salonie unikając przy tym niebezpieczeństwa jego przegrzewania.

 

Mit: Kominki Gazowe są niebezpieczne i grożą wybuchem, pożarem lub zatruciem gazem.

Fakt: Gazowy wkład kominkowy jest konstrukcją o zamkniętej komorze spalania - podobnie, jak kondensacyjny piec gazowy centralnego ogrzewania. Dzięki temu spaliny nie mają możliwości wydostania się do pomieszczenia. Prawidłowo wykonana instalacja gazowa oraz system odprowadzenia spalin gwarantują zupełnie bezpieczną pracę kominka gazowego.

W przeciwieństwie do kominka opalanego drewnem użytkowanie kominka gazowego nie wiąże się z ryzykiem zatrucia czadem czy dymem. Kominki gazowe eliminują też ryzyko wypadnięcia płonących polan z paleniska i zaprószenia ognia. Dzięki tak wysokiemu poziomowi bezpieczeństwa kominki gazowe są jedynym rodzajem kominków jakie przepisy dopuszczają do stosowania w pomieszczeniach użyteczności publicznej.

 

Mit: Kominki Gazowe są drogie w zakupie i utrzymaniu.

Fakt: Ceny kominków gazowych są porównywalne do cen dobrej jakości kominków opalanych drewnem. W przypadku palenisk o nietypowych kształtach lub dużych wymiarach kominki gazowe często okazują się tańsze, niż ich odpowiedniki opalane drewnem.

Koszty użytkowania kominka gazowego też nie muszą być wyższe, niż kominka na drewno. Co prawda cena jednostkowa drewna kominkowego jest niższa od ceny gazu, ale paląc drewnem często zużywamy więcej paliwa, niż faktycznie potrzebujemy. Kiedy ogień nie jest nam już potrzebny kominek gazowy możemy wyłączyć natychmiastowo. Natomiast w kominku tradycyjnym włożone do paleniska drewno musi się do końca wypalić.

W kominku gazowym ilość wytwarzanego ciepła możemy w prosty sposób ustawić za pomocą pilota regulując wielkość płomieni. Bardziej zaawansowane kominki gazowe posiadają 2, 3 lub nawet 5 palników w jednym palenisku. Daje nam to możliwość jeszcze bardziej precyzyjnej regulacji mocy grzewczej i jeszcze większą jej rozpiętość.

W kominku na drewno kontrola nad wielkością płomieni i ilością wytwarzanego ciepła jest dużo trudniejsza. Dodatkowym kosztem użytkowania kominka na drewno jest konieczność przechowywania opału i sezonowania w celu jego wysuszenia.

 

Mit: Kominki Gazowe nie mają wyglądu "naturalnego" paleniska.

Fakt: Nie we wszystkich kominkach gazowych ogień wygląda równie realistycznie. W wysokiej jakości urządzeniach renomowanych producentów stosowane są najnowsze rozwiązania techniczne zapewniające najbardziej realistyczny efekt. Ogień w nich wygląda jak ogień w palenisku opalanym drewnem. Płomienie mają przyjemny żółtopomarańczowy kolor falując jak ogień z płonących polan. Jednak efekt płomieni zależy również od właściwego "dostrojenia" kominka do specyficznych warunków danej instalacji. Dlatego zamawiając kominek gazowy warto upewnić się, że wybrany przez nas dostawca jest w stanie dostarczyć nie tylko wysokiej jakości produkt, lecz również dysponuje odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem w montażu tych urządzeń.

Ogień we wkładach kominkowych na drewno widzimy zawsze przez mniej lub bardziej zakopconą szybę, co odbiera wiele uroku naszemu kominkowi. Natomiast w kominkach gazowych szyba jest zawsze czysta gdyż nie zachodzi sadzą. Jeżeli dodatkowo zastosujemy specjalną szybę antyrefleksyjną, to staje się praktycznie niewidoczna dając efekt otwartego paleniska.

 

www.KominkiGazowe.info

Licencja: Copyright - zastrzeżona