Do prowadzenia strony WWW, sklepu internetowego czy forum potrzebujemy usługi serwerowej. Do naszej dyspozycji pozostają trzy jej rodzaje. Pierwsza, przeznaczona pod najmniej wymagające strony, to serwer współdzielony, który idealnie sprawdzi się w przypadku małych witryn. 

Data dodania: 2018-10-26

Wyświetleń: 622

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym są serwery VPS i czy ich na pewno potrzebujesz?

Najlepszym rozwiązaniem pod względem możliwości i parametrów jest serwer dedykowany, przeznaczony m.in. pod sklepy internetowe. Natomiast rozwiązaniem, które można umieścić pomiędzy nimi, jest serwer VPS. Co to takiego?

Czym jest serwer VPS?

W przypadku serwera dedykowanego mamy do czynienia z sytuacją, kiedy w całości jest on oddany do naszej dyspozycji. Natomiast serwer VPS jest efektem podzielenia serwera dedykowanego na kilka części i właśnie jako klienci firmy hostingowej korzystamy z takiego „fragmentu” serwera. W przypadku popularnego dedyka nikt poza nami nie ma dostępu do jego zasobów, więc możemy w pełni korzystać z procesora czy pamięci RAM. Analogicznie to do nas należy cała powierzchnia dyskowa. Serwer VPS zwany jest również po prostu serwerem wirtualnym, a powstaje w procesie wirtualizacji. Jako użytkownicy serwera wirtualnego mamy dostęp jedynie do tego, co zostanie zainstalowane na naszym koncie. Nie otrzymujemy wglądu w konta innych użytkowników. Zatem można powiedzieć, że w tym przypadku również mamy do czynienia z serwerem współdzielonym, ale z tą różnicą, że w przypadku serwera wirtualnego takich kont może być kilka, a na serwerze współdzielonym – setki. Ile kosztuje taka usługa? Wcale nie musi być droga. Np. w Az.pl serwery VPS są aktualnie dostępne od 14,76 zł brutto miesięcznie, ale są również o wiele droższe pakiety.

VPS z własnym systemem plików

Serwer VPS ma własny system plików, zasobów czy użytkowników, co pozwala w pełni to wszystko kontrolować. Na serwerze tym można uruchomić w zasadzie dowolne aplikacje czy oprogramowanie systemowe. Istotne jest m.in. to, na jakich zasadach powstał serwer VPS. Otóż istnieją dwa typy wirtualizacji:

l parawirtualizacja,

l pełna wirtualizacja.

W przypadku parawirtualizacji mamy do czynienia z serwerem nawet kilkukrotnie tańszym niż przy pełnej wirtualizacji. Parawirtualizacja oznacza, że nie mamy bezpośredniej możliwości modyfikowania jądra systemu. Co istotne, nie można działać na systemie z innej rodziny niż system bazowy. Jeśli tym systemem bazowym jest Windows, to nie mamy możliwości zainstalowania Linuxa. Co za tym idzie, pełna wirtualizacja oznacza, że mamy w zasadzie dowolność pod względem uruchomienia systemu operacyjnego. Jedyne, co jest dzielone, to zasoby sprzętowe.

Serwer VPS narzędziem w biznesie

Serwery VPS są przeznaczone przede wszystkim dla bardziej zaawansowanych użytkowników, osób, które prowadzą popularne strony internetowe i sklepy WWW. W zasadzie w przypadku konfiguracji usług użytkownik ma takie same możliwości, jak korzystający z serwera dedykowanego. Plusem VPS-ów są oczywiście możliwości pod względem wykorzystania. Serwer może być używany nie tylko do założenia wspomnianych stron czy sklepu, ale również programowania aplikacji, nauki administracji, pod korespondencję seryjną, czy do stworzenia zdalnego pulpitu. Oczywiście wybierając serwer, należy zwrócić uwagę na jego parametry – szczególnie jeśli porównujemy kilka ofert. Znaczenie ma procesor, rodzaj dysków czy zasady wykonywania backupów.

Kiedy zdecydować się na VPS-a?

Jeśli aktualnie nasza strona znajduje się na koncie dzielonym i otrzymujemy powiadomienia od firmy hostingowej, że przekraczamy nałożone limity, to najwyższa pora zastanowić się, nad zmianą typu usługi. Oczywiście można próbować optymalizować skrypty, ale prawdopodobnie z biegiem czasu i tak będziemy zmuszeni do zmiany konta dzielonego na serwer VPS. Obciążenie serwera możemy również samodzielnie kontrolować w panelu administracyjnym usługi hostingowej. Czasami rozwiązaniem pozostaje po prostu przejście na wyższy pakiet hostingowy, ale taki nie zawsze jest dostępny. Jeśli chodzi o sklepy internetowe, to zdecydowanie warto spróbować od samego początku działania na serwerze VPS, szczególnie że podstawowa wersja usługi kosztuje tyle, co przeciętne konto dzielone.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena