Gdy słyszymy wszędzie wokół, jak bardzo potrzebni są na rynku pracy programiści, a jednocześnie widzimy, o ile wyższe od średniej są stawki oferowane w tej branży, w głowach wielu z nas pojawia się myśl "a może ja też bym został programistą".

Data dodania: 2017-11-24

Wyświetleń: 683

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Programowanie od podstaw - od czego zacząć?

Nie jest to przecież chyba coś niesamowicie trudnego, skoro co roku nie tylko mnóstwo programistów kończy uczelnie, ale też wiele osób samodzielnie uczy się programowania. Jak jednak zacząć?

Pierwsze kroki w programowaniu

Spotyka się dwa podejścia. W pierwszym wykorzystuje się specjalne, uproszczone języki programowania, które ze względu na swoją budowę pozwalają łatwiej zrozumieć, o co tak naprawdę chodzi w programowaniu. Alternatywnym podejściem jest nauka od razu docelowego języka - albo przynajmniej naszego pierwszego, "prawdziwego" języka. Która droga jest lepsza? To już zależy od nas. Dla niektórych zrozumienie algorytmów i specyficznych konstrukcji wykorzystywanych w językach programowania jest bardzo trudne - wtedy warto zacząć od czegoś prostszego. Więcej jednak argumentów ma skupienie się na konkretnym, profesjonalnym języku programowania i nauka różnych niezbędnych sztuczek programistycznych równolegle z poznawaniem składni samego języka. Wybierzmy jednak sami.

Łatwy język do nauki programowania?

Dawniej, jako podstawowy język do nauki programowania wykorzystywany był dialekt "Logo". Był to język w pewnym sensie graficzny, efektem jego pracy było rysowanie linii tak, jak pokazaliśmy to robić w naszym kodzie. Obecnie język ten stracił już na znaczeniu, za to ogromną popularność zaczął zdobywać wizualny i interpretowany język programowania - Scratch. Wspomniana wizualność polega na tym, że podstawowe programy możemy w nim nie tyle napisać, co raczej stworzyć. A to dlatego, że programowanie w języku Scratch może się odbywać poprzez układanie klocków, stanowiących elementy programu - jest to prawie tak proste, jak układanie budowli ze zwykłych klocków. Co ważne, mimo że sam język może sprawiać wrażenie zabawkowego, to tworzy się w nim w pełni funkcjonalne programy i gry, a zatem możemy się pochwalić praktycznymi efektami naszej nauki - czy raczej pracy.

Wybierzmy prawdziwy język

Jeśli mamy problemy z rozpoczęciem nauki programowania i zrozumieniem podstaw, to oczywiście nie należy się poddawać. Czasem po prostu potrzebujemy więcej wsparcia - może pomoże nam szkoła programowania albo chociaż jakiś kurs internetowy. Wbrew pozorom, niekoniecznie rozwiązaniem jest zmiana języka na prostszy. Elementy, których czasem wymaga bardziej skomplikowany język, bardzo się przydadzą w przyszłości, gdy będziemy poszerzać nasze umiejętności programistyczne. Zwyczaje, które wyrobimy w sobie na początku, z pewnością bowiem zaprocentują. Jaki zatem poważny język programowania wybrać na początek? Trochę to zależy od tego, co będziemy chcieli robić, gdy już opanujemy programowanie. Przykładowo, tworzenie aplikacji na iPhone będzie wymagało innego języka niż tworzenie ich na telefony z Androidem, jeszcze inny język przyda się, gdy będziemy chcieli tworzyć aplikacje internetowe.

 

Na szczęście, algorytmy poznane podczas uczenia się jednego języka, sprawdzą się też w większości innych, więc bez względu na to, jaki język wybierzemy - zacznijmy już teraz!

 
Licencja: Creative Commons
-1 Ocena