Pokrycia dachowe są jednym z ostatnich etapów przy budowie domu. Dach jest jednym z najbardziej istotnych elementów, każdej konstrukcji budynków. Zapewnia nam bezpieczne mieszkanie, chroniąc przed zmiennymi warunkami pogodowymi. 

Data dodania: 2017-09-06

Wyświetleń: 620

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przegląd materiałów na pokrycie dachowe budynków - jakie blachy wybrać.

Warto zauważyć , że dach jest elementem, który jest najbardziej obciążoną częścią każdego budynku. Dlatego przy jego budowie warto zadbać o solidne wykonanie jego konstrukcji oraz wybór odpowiedniego materiału do pokrycia dachowego, które powinno być przede wszystkim: mocne, szczelne i trwałe. W tym artykule dowiesz się od dostępnych rodzajach pokryć dachowych na, które warto zwrócić uwagę.

Blachy gontopodobne

Ten rodzaj pokrycia dachowego to jeden z najnowszych rozwiązań oferowanych przez rynek. Dachy pokryte blachą gontopodobną idealnie przypominają domy budowane w stylistyce zakopiańskiej. Cechuje je bardzo duża wytrzymałość, niesamowita estetyka, bardzo długa żywotność .

Blachodachówka

Najczęściej wybierany produkt przez firmy budowlane. Znajduje bardzo szerokie zastosowanie, pokrywa się nią dachy budynków mieszkalnych, sakralnych, takich jak kościoły, cerkwie oraz budynki użyteczności publicznej. Blachodachówka cechuje się bardzo dużą uniwersalnością, może być stosowana w każdym rodzaju konstrukcji dachowej. Ważnym atutem jest to że nie wymaga ona konserwacji, a także jej montaż odbywa się bardzo szybko, paski blachy są montowane do konstrukcji za pomocą wkrętów do blachy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów blachodachówki w różnych kolorach, dlatego zawsze można odpowiednio dobrać wzór i kolor pod swój budynek. Najpopularniejsze rodzaje to Tysenia, Talia, Germania.

Blachy trapezowe

Blachy trapezowe to rodzaj pokrycia dla osób ,które szukają trochę oszczędności. Może być stosowana do krycia powierzchni elewacyjnych i dachowych domów jednorodzinnych, garaży oraz małych obiektów handlowych. Wykorzystywana jest także przy budowie dużych hal produkcyjnych i obiektów przemysłowych. Charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, sztywnością konstrukcji, szerokim zastosowaniem.

Panele dachowe i elewacyjne

Najczęściej panele dachowe i elewacyjne wykorzystuje się do krycia dachów obiektów objętych ochrona konserwatorską, budynków sakralnych, oraz nowoczesnych apartamentowców. Sprawdzą się także na pokrycie dachów domów jednorodzinnych.Szybkość i prostota tego rodzaj pokrycia jest zdecydowanie najwyższa spośród opisywanych wcześniej rozwiązań. Panele pozwalają pokryć dach w bardzo szybki i łatwy sposób. Do montażu używane są wkręty montażowe lub samowiertne.

Blachy z posypką

Blachy z posypką cechuje bardzo duża wytrzymałość na warunki pogodowe. Wyróżnia je bardzo elegancki kształt oraz wykończenie. Podstawę pokrycia stanowi wysokiej jakości blacha stalowa ze specjalnym wykończeniem powierzchni . Rynek oferuje bardzo dużo wzorów do wyboru m.in. imitujące gont czy klasyczne dachówki ceramiczne. Dostępnych jest także bardzo dużo wersji kolorystycznych.

Przy wyborze odpowiedniej blachy warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak: rodzaj budynku, kształt dachu oraz budżet. Dlatego warto się zastanowić i wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj pokrycia dachowego.

 
Licencja: Creative Commons
1 Ocena