Kiedy już decyzja zapadła że chcemy mieć schowany system instalacyjny WC będziemy musieli jeszcze wybrać spośród wielu rodzajów stelaża i sporej ilości ich producentów. Rodzaj stelaża tzn. czy do zabudowy lekkiej czy ciężkiej będzie wynikał w dużej mierze z konstrukcji ściany na której zawiśnie miska WC.

Data dodania: 2017-10-26

Wyświetleń: 2245

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jaki wybrać stelaż podtynkowy?

Jaki stelaż podtynkowy WC wybrać?

Kiedy już decyzja zapadła że chcemy mieć schowany system instalacyjny WC będziemy musieli jeszcze wybrać spośród wielu rodzajów stelaża i sporej ilości ich producentów.

Rodzaj stelaża tzn. czy do zabudowy lekkiej czy ciężkiej będzie wynikał w dużej mierze z konstrukcji ściany na której zawiśnie miska WC.

Stelaże WC do zabudowy lekkiej

Stelaże  podtynkowe WC do zabudowy lekkiej to zdecydowana większość wszystkich przypadków zastosowań, wybieramy go w przypadku gdy ścianki są z płyt G-K na konstrukcji szkieletowej lub gdy mocujemy stelaż za pomocą kotew do ścianki murowanej a potem budujemy stelaż aluminiowy pokryty płytą gipsowo-kartonową. 

stelaże dp zabudowy lekkiej

Stelaże WC do zabudowy ciężkiej

Są to konstrukcje których nośność opiera się na ścianie murowanej. Stelaże tego typu obmurowane są po bokach i od dołu. Konstrukcja stelaża opiera się na ściance murowanej i to ona zapewnia nośność systemu. Zaletą konstrukcji do zabudowy ciężkiej ( mokrej ) jest większa dowolność ustalenia wysokości. Zaletą jest też oszczędność miejsca w porównaniu ze stelażami do zabudowy lekkiej mocowanymi do ściany murowanej na kotwy z dodatkową zabudową profilami i płytą G-k. Stosując od razu stelaż do zabudowy ciężkiej można zaoszczędzić 15 cm przestrzeni na całej długości ściany, co może mieć duże znaczenie dla funkcjonalności zwłaszcza małych łazienek.

Stelaże podtynkowe WC narożne

Dobrym sposobem by dobrze zagospodarować każdy centymetr miejsca w  łazience będzie zastosowanie stelaża narożnego.

Jego konstrukcja jest mniejsza niż stelaża standardowego i doskonale wykorzystuje miejsce w narożniku łazienki. Często jest to miejsce gdzie jest pion kanalizacyjny więc tym bardziej łatwiej będzie taki stelaż zamontować właśnie tam. Konstrukcja zbiornika spłukującego także dopasowana jest do ramy narożnej, jednocześnie ma takie same parametry pojemności jak w zwykłym stelażu.

Oczywiście istnieje możliwość montażu standardowego stelaża w narożniku wykorzystując kotwy, ale zabierze on zdecydowanie więcej miejsca niż konstrukcja specjalnie do tego przystosowana.

Na rynku jest kilka modeli stelaża narożnego między innymi Geberit, SANIT i Viega.

Ich ceny zazwyczaj kilkukrotnie przewyższają ceny modeli standardowych.

Stelaże podtynkowe WC niskie

Kolejną opcją będzie stelaż WC o zmniejszonej wysokości. Przydatna konstrukcja do zastosowań np. pod oknem lub w sytuacji gdy chcemy mieć uruchamianie spłuczki od góry.

Dzięki konstrukcji stelaży niskich możliwy będzie montaż przycisku na półce od góry.

Stelaże niskie przydają się także jeżeli potrzebujemy zbudować ściankę działową o niższej wysokości niż 120 cm na której powiesimy miskę WC

Instalacja stelaża WC błędy i ich konsekwencje

Brak doświadczenia w montowaniu systemów podtynkowych WC może sprzyjać popełnieniu błędów. Podczas wkręcania płyt G-K należy pamiętać gdzie jest zbiornik spłukujący żeby go nie przedziurawić. Równie częstym błędem jest niedokładne wykonanie otworu pod przycisk spłukujący. Wyzwaniem dla laika może być także podłączenie zbiornika instalacji wodnej i kanalizacyjnej.

Dlatego warto jednak zlecić takie zadanie sprawdzonej firmie lub fachowcowi.

Licencja: Creative Commons
-1 Ocena