Zastosowanie ogólne szczotek przemysłowych
Bez względu na podziały, ogólne zastosowania są następujące:
- usuwanie z obrabianych powierzchni zanieczyszczeń, korozji, nalotów galwanicznych, zgorzelin spawalniczych, starych powłok malarskich, lakierniczych i innych.
- gratowanie oraz fazowanie krawędzi materiałów po wstępnej obróbce,
- polerowanie powierzchni w celu uzyskania pożądanej tekstury.
Zastosowanie szczotek stalowych pod względem konstrukcji
Różne, niekiedy dość skomplikowane kształty elementów metalowych oraz rodzaj metalu, z jakiego zostały stworzone, wymusiły konieczność zaprojektowania szczotek stalowych o możliwie największej funkcjonalności i najszerszym zastosowaniu. Szczotki stalowe tarczowe z drutu falowanego mają tak ukształtowaną część roboczą, aby można się było nimi posłużyć przy pracach precyzyjnych. W połączeniu z elektronarzędziami ręcznymi dają duże pole manewru, a im mniejsza średnica szczotki stalowej, tym większa możliwość penetracji. Stosowane są najczęściej do czyszczenia blach falistych lub powierzchni o bardziej skomplikowanych kształtach. Szczotki stalowe doczołowe z drutu falowanego przeznaczone są do szybkiego i dokładnego czyszczenia dużych powierzchni. Wykorzystuje się je przy pracach renowacyjnych, ponieważ doskonale sprawdzają się przy usuwaniu starych powłok malarskich i lakierniczych, przygotowania powierzchni do malowania oraz usuwania korozji.
Broń dużego kalibru, czyli szczotki stalowe talerzowe skręcane
W produkcji przemysłowej czy pracach budowlanych często zachodzi potrzeba pozbycia się zanieczyszczeń trudniejszych do usunięcia, czyli zgorzelin spawalniczych, grubych i dobrze przylegających warstw farby czy głębszej korozji. Wykorzystuje się wtedy szczotki stalowe talerzowe skręcane. Mogą one pracować w miejscach, w których szczotki tarczowe nie dały by sobie rady lub uległy szybkiemu zużyciu. Szczotki talerzowe skręcane mają bardzo dużą sztywność, dzięki czemu radzą sobie z bardziej kłopotliwymi zanieczyszczeniami bez obaw o szybkie zużycie.