Można wyróżnić szczotki tarczowe, talerzowe i doczołowe. Różni je przede wszystkim kształt i zastosowanie. Trzy wymienione typy można dalej podzielić na szczotki z drutu falowanego oraz szczotki z drutu skręcanego. Poza tym szczotki metalowe, to także szczotki ręczne. Te często można znaleźć w garażu, piwnicy albo przydomowym warsztacie, ale mają także ograniczone zastosowanie przemysłowe. Pozwalają na wykonywanie bardziej precyzyjnych prac.
Szczotki metalowe mają wszechstronne zastosowanie. Wykorzystuje się je do usuwania rdzy, farb, lakierów, a także do czyszczenia i wygładzania spawów. Do produkcji szczotek używa się drutu stalowego, mosiężnego albo kwasoodpornego.
Szczotki z drutu falowanego nadają się do ciężkich i średniociężkich prac. Jeśli musimy wykonać naprawdę ciężką pracę, np. usunąć, a potem wygładzić ostre krawędzie, powinniśmy użyć szczotek z drutu skręcanego. Te pozwalają też usuwać otuliny albo zgorzelinę. Są bardzo wytrzymałe, ale nie nadają się z kolei do bardziej delikatnych krawędzi. Można je uszkodzić. Jeśli mamy do czynienia z powierzchnią, której wytrzymałości nie znamy, najlepiej zacząć od szczotek „mniejszego kalibru”, a prace zaczynać w miejscach mało widocznych.
Szczotki talerzowe różni od szczotek tarczowych przede wszystkim inny kąt nachylenia drutu. W szczotkach talerzowych jest on ustawiony pod kątem ostrym, a w szczotkach tarczowych pod kątem prostym. Wybór zależy od dostępności i kształtu powierzchni, którą trzeba wyczyścić. Szczotki talerzowe świetnie nadają się do powierzchni zaokrąglonych.
Szczotki doczołowe to ostatni tym szczotek. Te także mogą być zrobione z drutu falowanego albo skręcanego. Szczotki doczołowe służą przede wszystkim do czyszczenia dużych i płaskich powierzchni. Mogą mieć trudność z usunięciem rdzy czy farby, jeśli na powierzchni znajdują się większe wgłębienia. Wtedy po wstępnym czyszczeniu może być konieczna zmiana szczotki na talerzową.
Kilka opisanych wyżej rodzajów szczotek, to szczotki najczęściej wykorzystywane w przemyśle. Poza tym do czyszczenia niewielkich albo bardzo delikatnych powierzchni używa się także szczotek ręcznych. Czasami konieczne jest zastosowanie szczotek specjalnych, ale to szeroki temat, który zasługuje na osobne omówienie.