Urządzając wnętrza swoich domów, coraz bardziej zwracamy uwagę na dobór tkanin tapicerskich zastosowanych w meblach, a nawet tych tkanin, których używamy przy dekoracji łóżek czy ścian.

Data dodania: 2017-05-06

Wyświetleń: 1219

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Tkaniny obiciowe

Materiał, struktura, barwa, a także spójne zestawienie poszczególnych tkanin — to one określają wystrój pomieszczenia i tworzą jego niepowtarzalny klimat.

Od jakiegoś czasu nasz zmysł estetyczny ma coraz większe pole do popisu przy aranżowaniu pomieszczeń. Na rynku ciągle pojawiają się produkty, które rozwijają naszą pomysłowość. Dzięki szerokiej ofercie wzrasta potrzeba kreowania spójnych stylistycznie przestrzeni w naszych domach.
Ta sytuacja sprawia, że producenci mebli tapicerowanych wzbogacają swoje oferty o różnorodne kolekcje materiałów zarówno dekoracyjnych, jak i tapicerskich. Powodem są upodobania osób kupujących wypoczynki. Klienci coraz częściej pytają o możliwość zakupu bądź dokupienia osobno tkaniny, z której zostały wykonane ich meble, lub materiału uzupełniającego tapicerkę pod względem koloru czy też wzoru. Zdarza się również, że klienci chcą ujednolicić całą tapicerkę we wszystkich wnętrzach. Wtedy na pomoc dążą sklepy internetowe, oferujące mnogą ilość tkanin obiciowych, z możliwością zakupu już od 1mb, z darmową dostawą do każdego miejsca w całym kraju. Sklepy oferujące na polskim rynku tkaniny tapicerskie proponują całe kolekcje materiałów, poczynając od plecionek, poprzez plusz, tkaniny plamoodporne, pikowane i antybakteryjne kończąc na ekoskórach i tkaninach trudnopalnych. Pojawia się coraz więcej oryginalnych materiałów, produkowanych za pomocą najnowszych technologii, których struktura jest bardzo wysokiej wytrzymałości i ścieralności.

Tkaniny
Plecionka. Pierwsze tkaniny przypominające raczej plecionkę, wytwarzano już przed 8000 lat. Pierwowzorem były luźno splecione ze sobą naturalne materiały. Wykorzystywano do produkcji skrawki włókien, traw, pasków, skór zwierzęcych, jak i cienkie gałązki i pnącza.
Dzisiaj można znaleźć tkaniny wytwarzane zarówno z surowców naturalnych, jak i sztucznych. Choć uważa się, że tkaniny typu plecionki to jedne z najbardziej wytrzymałych i odpornych na ścieranie materiałów.

Tkaniny wodoodporne. Na stopień wodoodporności składają się dwie właściwości: wodoszczelność i właściwości wodoodpychające. Wodoszczelność jest to zdolność tkaniny do nieprzepuszczania wody i nienamakania pod jej działaniem. Właściwości wodoodpychające występują wtedy, gdy tkanina trudno się zwilża i nie wchłania wody. Nie straszne nam będą wylane napoje! Tkaniny wykonane w tej technologii sprawią, że woda po prostu spływa po powierzchni, nie wnikając w głąb struktury mebla. Wystarczy sucha ścierka i po płynie ani śladu!

Tkaniny plamoodporne. To rewolucyjny materiał ograniczający wchłaniane plam, pozwalający na usuwanie ich za pomocą samej wody. Powstały specjalnie po to, aby zaspokoić rosnące potrzeby klientów na tkaniny wytrzymałe i niebrudzące. Z łatwością można utrzymać swoje meble tapicerowane w czystości, dzięki czemu posłużą nam jeszcze przez wiele lat. Jasne kolory tkanin nie są problemem, nawet gdy posiadamy pupila w domu — to materiał łatwy w czyszczeniu. Nie musisz martwić się o usunięcie trudnych plam. To dobry wybór, który pozwoli oszczędzić czas i energię.

Plusz to połyskujący i miły w dotyku materiał tapicerski, który dzieli się na poszczególne rodzaje:
- aksamit — wykorzystywany jest zazwyczaj do tworzenia wytwornych ubrań; szczególnie doceniony w trendach 2016/2017,
- welur jest łatwy w czyszczeniu, ma miłą w dotyku i delikatną powierzchnię. Jest bardzo wytrzymały, dlatego znalazł zastosowanie m.in. jako obicia foteli samochodowych, mebli tapicerowanych, jak i w produkcji ubrań,
- welwet to plusz wątkowy, ma delikatny meszek i połysk. Doskonale nadaje się jako narzuty, obicia krzeseł, kanap i foteli,
- sztruks to plusz wątkowy prążkowany o różnych szerokościach prążek, najszersze zastosowanie znajduje w przemyśle odzieżowym.

Ekoskóra bądź materiał skóropodobny to materiał syntetyczny, na które zostały naniesione warstwy żywic o różnych wzorach, fakturach i kolorach. Jest doskonałą imitacją skóry oraz jej tańszym zamiennikiem. Powierzchnia tkaniny wyglądem przypomina zamsz lub skórę naturalną. Jest miękka, elastyczna, bardziej odporna na wilgoć niż skóra naturalna, a na dodatek jest łatwa w czyszczeniu – wystarczy wilgotna ściereczka i zabrudzenia znikną bez śladu!

Różnorodność struktur oraz bogactwo kolorów i odcieni materiałów sprawiają, że wszelkie wyobrażenia o wyjątkowych, ponadczasowych wnętrzach stają się rzeczywistością.
Bez wątpienia to tkanina w znacznym stopniu wpływa na estetykę nie tylko mebli tapicerowanych, lecz jest ona także ważną częścią aranżacji każdego pomieszczenia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena