Czas dorastania jest dla nich niezrozumiały i często trudny, więc ważne jest, aby rodzice pomogli stworzyć im komfortowe wnętrze do nauki, zabawy i odpoczynku. Często pokój nastolatka jest miejscem, gdzie rozwijają swoje pasje, szukają własnej drogi oraz wyrażają swoją osobowość. Meble do jego pokoju muszą by nie tylko funkcjonalne, ale również modne i estetyczne.
Dobrze dobrane meble to odpowiedni rozwój dziecka
Jednym z ważniejszych powodów, dla których powinniśmy zmienić meble z dziecięcych na młodzieżowe, jest zdrowie naszych pociech. Za małe biurko, krzesło czy źle dobrane łóżko mogą odbić się na zdrowiu nastolatka, które intensywnie się rozwija. Aby uniknąć wad kręgosłupa, muszą być one ergonomiczne, dobrane do wzrostu, a najlepiej posiadać regulację oparcia i siedziska, a biurko powinno być takiej wysokości, aby utrzymać odpowiednią postawę.
Bardzo ważne jest zapewnienie dostępu do naturalnego światła, a podczas nauki na biurku powinna świecić lampka. Oczywiście oprócz ogólnego oświetlenia, lampka koło łóżka przyda się podczas czytania książek przed snem.
Sen jest bardzo ważny, jednak w okresie dojrzewania odgrywa szczególną rolę, a dobrze dobrane łóżko będzie dawało poczucie komfortu i wygody. Możemy wybierać między łóżkiem z materacem, którego najczęstsze wymiary to 90x200. Najbardziej praktycznym jednak będzie rozkładana sofa, która w dzień może być miejscem do przyjmowania rówieśników, a po rozłożeniu będzie pełnił funkcję łózka.
Wygoda i styl
Pokój młodzieżowy chłopięcy, będzie charakteryzował się prostą linią, a kolory, które najczęściej do niego są wybierane to niebieski, zielony, szary lub beżowy. Styl skandynawski najlepiej oddaje ich preferencje.
Za to w pokoju młodzieżowym dziewczęcym znajdziemy bardziej pastelowe odcienie, przeważają u nich kolory biały, różowy, beżowy lub błękit. Idealnie do ich pokoju nadają się styl prowansalski lub shabby chick. Tutaj znajdziemy więcej dodatków takich jak kwiaty, wazony, figurki czy ramki ze zdjęciami.
W oby dwóch przypadkach powinniśmy postawić na uniwersalność mebli, aby nastolatek mógł w dowolny dla siebie sposób dać upust swojej ekspresji oraz w razie zmiany upodobać, nie wydamy fortuny na zmianę wnętrza, a w skład takiego zestawu powinny wchodzić regały, szafa, komoda, łóżko, biurko oraz ergonomiczne krzesło obrotowe.
Podczas urządzania pokoju nastolatka ważne jest zdanie zarówno rodzica, jak i dziecka, jednak weźmy pod uwagę, że to ono będzie spędzać najwięcej czasu w swoim pokoju i musi czuć się tam komfortowo. Dobrze urządzony pokój daje nastolatkowi poczucie swobody, nie rozprasza go podczas nauki, ale jednocześnie nie ogranicza jego osobowości. W takim pokoju może wyrażać siebie poprzez zmianę dodatków takich jak kolorowa narzuta, finezyjne pokrowce na poduszki czy osobliwy plakat na drzwiach, a to tylko kilka możliwości, bo ograniczeniem jest tylko wyobraźnia!