Posiadanie kominka, przy którym będzie można relaksować się w zimowe wieczory jest marzeniem wielu osób. Ci, którym to marzenie udaje się zrealizować zazwyczaj staja przed kolejnym wyzwaniem: w jaki sposób zagospodarować przestrzeń wokół kominka, żeby była funkcjonalna i pomagała w utrzymaniu porządku?

Data dodania: 2017-03-11

Wyświetleń: 699

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zagospodarować przestrzeń wokół kominka?

Pierwszym i najczęściej pojawiającym się problemem świeżo upieczonych właścicieli kominków jest znalezienie miejsca na przechowywanie drewna. Jeśli między kominkiem a ścianą salonu pozostawiona została wnęka, można wykorzystać ją i zapełnić drewnem kominkowym, które, fantazyjnie ułożone będzie przy okazji stanowiło naturalną dekorację. Gorzej, jeśli takiej wnęki nie ma, a zamawiając instalacje kominka nie przewidzieliśmy miejsca na przechowywanie opału.

Nic straconego- problem ten można rozwiązać na kilka sposobów. Najprostszym jest ustawienie w salonie kosza lub skrzyni, w których będziemy przechowywać drewno. Jeśli nie chcemy aby opał był widoczny- możemy wybrać skrzynię z siedziskiem, która ustawiona przed kominkiem będzie pełniła podwójną rolę- pojemnika na drewno oraz mebla do siedzenia. Innym pomysłem jest zamocowanie przy ścianie prostych ale solidnych półek lub przegródek, pomiędzy którymi leżeć będą przygotowane do spalenia bale. Jeszcze innym rozwiązaniem jest postawienie przy palenisku niskiej ławy, pod którą będziemy przechowywać drewno- ława ta może służyć jako podręczny blat albo półka na której wyeksponujemy bibeloty lub rodzinne pamiątki.

Kolejnym elementem urządzenia przestrzeni wokół kominka jest zapewnienie wygodnych miejsc siedzących. Wiele osób decyduje się na ustawienie zestawu wypoczynkowego „z widokiem na ogień”. Rozwiązanie to, choć bardzo estetyczne, nie zawsze jest funkcjonalnie, szczególnie, jeśli mamy kominek otwarty. Temperatura ognia może spowodować, że będziemy chcieli odsunąć się w głąb pokoju, lub przeciwnie, przysunąć do ognia, co masywne kanapy mogą skutecznie utrudniać. Lepszym rozwiązaniem będzie więc wybór lekkich foteli, które łatwo dadzą się przesunąć i uzupełnienie zestawu niewielkim, przenośnym stolikiem. W funkcjonalnym urządzeniu miejsca przed kominkiem przydać się może również niewielki podnóżek, który pomoże w przyjęciu wygodnej pozycji i pozwoli na wygrzewanie zmarzniętych stóp w cieple ognia.

Kolejnym wyzwaniem jest aranżacja miejsca nad kominkiem. Ponieważ kominek jest zazwyczaj centralnym punktem salonu, zwracającym powszechną uwagę gości- warto zawiesić tam półki, na których wystawimy rodzinne zdjęcia i inne, ważne dla nas pamiątki. Dobrym, klasycznym rozwiązaniem jest zawieszenie w tym miejscu obrazu, podkreślającego charakter wnętrza. Choć wielu osobom nie podoba się taki pomysł, nad kominkiem można również umieścić telewizor. Szczególnie spójnie będzie wyglądał telewizor w połaczeniu z kominkiem o nowoczesnej, minimalistycznej formie. W sprzedaży można również spotkać gotowe szafki RTV z kominkiem elektrycznym, który może być doskonała alternatywą dla wnętrz, w których zainstalowanie tradycyjnego kominka jest niemożliwe. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena