Czym charakteryzuje się kocioł zasypowy?
Możemy wyróżnić dwa rodzaje kotłów zasypowych:
-kotły zasypowe wyposażone w mechaniczny system sterownia, czyli posiadające tzw. miarkownik ciągu. Kotły tego rodzaju należą do grupy pieców ze spalaniem w całej objętości wsadu. Nie są one podłączone do sieci elektrycznej. Kotły te są niezwykle tanie w eksploatacji. Należy jednak pamiętać, że trzeba je codziennie rozpalać oraz nawet kilka razy dziennie uzupełniać paliwo i czyścić. Ogromną zaletą tych kotłów jest bardzo przystępna cena i możliwość spalania różnorodnych paliw stałych takich, jak: miał czy węgiel.
-Kotły zasypowe z górnym lub dolnym spalaniem, wyposażone są w sterownik mikroprocesowy oraz wentylator. Kotły te są znacznie sprawniejsze, a proces spalania może przebiegać nawet do 24 godzin. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wymagają one przynajmniej raz na dobę obsługi.
Zalety kotłów zasypowych:
-przystępna cena kotłów,
-bezawaryjne,
-można w nich palić rożnymi paliwami,
-tanie w eksploatacji.
Wady kotłów zasypowych:
-trzeba często uzupełniać paliwa, najdalej co 24 godziny
-dmuchawy mogą być przyczyną poważnych strat opału.
Czym charakteryzuje się kocioł z podajnikiem?
Kotły z podajnikiem stwarzają możliwość ciągłego spalania. Palenisko zasilane jest niewielkimi porcjami paliwa, automatycznie dotaczanymi, co kilkadziesiąt sekund. Obsługa tych kotłów jest bardzo prosta i nie wymaga wiele pracy. Jeśli nasz piec do centralnego ogrzewania jest dobrze wyregulowany, a na dworze panuje dodatnia temperatura, to kocioł można obsługiwać nawet co kilka dni. Należy pamiętać jednak o regularnym czyszczeniu kotła i uzupełnianiu paliwa. W kotłach podajnikowych bardzo ważnymi elementami są sterownik oraz palnik. Przechodzą one nieustanne przeobrażenia po to, by jak najlepiej i najwydajniej służyć użytkownikom pieców do centralnego ogrzewania. W kotłach z podajnikiem spala się zazwyczaj groszek węglowy.
Zalety kotłów podajnikowych
-czystość i ekonomia spalania
-prosta obsługa, nawet co kilkanaście dni.
Wady kotłów podajnikowych
-opał musi być w konkretnym rozmiarze ziaren
-nieustannie wymaga prądu
-kotły z podajnikiem są kilkakrotnie droższe od kotłów zasypowych.
Jaki rodzaj kotła jest najlepszy?
Trudno jest jednoznacznie określić, który rodzaj kotła jest lepszy. Jest to uzależnione, m.in. od kosztów, jakie kupujący jest w stanie ponieść na zakup kotła oraz dostępności i ceny paliwa stałego. Podejmując decyzję o zakupie kotła centralnego ogrzewania, musimy również zwrócić uwagę na preferowaną przez nas obsługę pieca. Zależy ona od tego, jak często chcemy zaglądać do kotłowni.