Kask na głowie młodego rowerzysty, stawiającego swoje pierwsze kroki na dwóch kołkach nie powinien znajdować się w kategorii „czy warto” a „jaki wybrać”, bowiem tylko dobrze dobrany kask może ochronić naszą pociechę przed poważnymi urazami głowy podczas wywrotek, które są wpisane w naukę jazdy na rowerze.

Data dodania: 2017-01-10

Wyświetleń: 942

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kaski rowerowe dla dzieci - jak wybrać?

Jazdę w kasku należy traktować jako coś oczywistego już od najmłodszych lat, dlatego dobrze by to rodzice krzewili w młodych adeptach sztuki rowerowej dobre nawyki i sami korzystali z kasku podczas rodzinnych wycieczek i przejażdżek. Podczas wyboru kasku rowerowego dla dziecka musimy kierować się kilkoma podstawowymi kryteriami, który każdy bezpieczny kask powinien spełniać.

 

ROZMIAR KASKU

To jeden z najważniejszych parametrów, z którymi musimy się zmierzyć podczas wyboru tego odpowiedniego. Na wstępie należy zdecydowanie wystrzegać się podejścia kupowania kasku na zapas, bo wiadomo, że dzieciaki szybko rosną i szkoda byłoby za rok kupować nowy kask! Takie podejście jest już z założenia błędne i szkodliwe zwłaszcza dla dziecka, które w niedopasowanym kasku będzie czuło się niekomfortowo i szybko zniechęci się do jego używania.

 

Większość nowoczesnych kasków posiada możliwość niewielkiej regulacji jego wewnętrznego obwodu, jednak jeżeli miarka regulacji nam się skończy to trzeba koniecznie kupić nowy kask. Wybierając rozmiar kasku najlepiej jest zmierzyć obwód głowy dziecka w okolicy 1-2 cm nad oczami i dobierać kaski i przedział ich regulacji właśnie do otrzymanego pomiaru.

 

WYGODA

Nawet jeżeli bardzo precyzyjnie dobierzemy rozmiar kasku to nigdy nie jest to gwarancją ułożenia się skorupy kasku na głowie. Każda głowa jest nieco inna, dlatego należy liczyć się z tym, że w niektórych miejscach kask może uwierać lub nie będzie się trzymał głowy tak jak powinien, dlatego nigdy nie warto nastawiać się tylko na jeden model kasku, a najlepiej przygotować ich sobie kilka by w razie konieczności mieć w czym wybierać. Kaski rowerowe dla dzieci muszą leżeć idealnie po zapięciu paska z zapięciem, bez jakichkolwiek miejsc, w których kask mógłby dziecko uwierać czy ocierać.

 

WAGA KASKU

Żaden kask rowerowy nie powinien być ciężki i masywny, bowiem to żadna przyjemność jeździć z dodatkowym obciążeniem na głowie. Szczególnie kaski dla dzieci nie mogą obciążać młodego organizmu czy kręgów szyjnych, dlatego dobry, markowy kask rowerowy nie powinien przekraczać wagi 200 – 300 gram.

 

POZIOM WENTYLACJI

Różne modele i skorupy kasków wykonane są z różną ilością otworów wentylacyjnych. Ich ilość najczęściej oscyluje w granicach od 15 do 25 otworów. Oprócz ich liczny ważny jest także rozmiar otworu, aby odpowiednio chłodził głowę podczas jazdy nie naruszając jednak integralności skorupy poświęcając w ten sposób bezpieczeństwa. W zależności od kasku i producenta otwory wentylacyjne w kasku mogą, lecz nie muszą posiadać dodatkowo specjalne siateczki zapobiegające przedostawaniu się przez nie owadów, gałązek czy innych elementów, z którymi dziecko może się spotkać na swojej drodze.

 

BEZPIECZEŃSTWO

Poziom bezpieczeństwa jaki gwarantuje kask rowerowy, zwłaszcza dziecku, które wielu spraw na drodze nie potrafi jeszcze samodzielnie przewidzieć to kwestia pierwszorzędna i najważniejsza, na którą należy zwrócić szczególną uwagę. Kaski rowerowe dla dzieci muszą spełniać przyjęte normy bezpieczeństwa EN 1080 (kaski dla dzieci poniżej 7 lat) / EN 1078 (kaski rowerowe). Dodatkowym oznaczeniem jakie powinno znaleźć się na kasku jest symbol CE. Zdecydowanie odradzamy kupowania tanich chińskich kasków czy kasków bez stosownego oznaczenia, bowiem stracimy na nie pieniądze i nie zagwarantujemy swojemu dziecku należytej ochrony na rowerze. Markowe kaski rowerowe dla dzieci w sklepach rowerowych znajdziemy już od 40 zł, dlatego nie warto ryzykować tylko po to by zaoszczędzić grosze.

 

WYGLĄD KASKU

Ostatni i z pewnością bardzo istotny punkt (zwłaszcza dla dzieciaków) to oczywiście wygląd, kształt, kolor kasku. Nie warto tu z dzieckiem zbytnio polemizować, bowiem koniec końców to właśnie ono ma w kasku jeździć i chętnie go zakładać. Warto zatem dać dziecku do wyboru kilka modeli, które będą spełniać wszystkie pozostałe istotne wymagania i nie upierać się przy kasku, który akurat nam się spodobał najbardziej.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena