Jeśli jesteś w ciąży i wszystko przebiega prawidłowo, a lekarz nie widzi powodów dla których powinnaś zostawać w domu, nawet w późniejszym okresie ciąży może spokojnie podróżować po mieście.

Data dodania: 2008-12-09

Wyświetleń: 3459

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeśli jesteś w ciąży i wszystko przebiega prawidłowo, a lekarz niewidzi powodów dla których powinnaś zostawać w domu, nawet w późniejszymokresie ciąży może spokojnie podróżować po mieście.

Możesz samodzielnie dojeżdżać do pracy, czy wybierać się na drobne zakupy. Poniżej parę uwag, o czym nie powinnaś zapominać aby nawet podczas takiej krótkiej wyprawy uniknąć przykrych niespodzianek i niepotrzebnego zagrożenia dla Ciebie i dziecka.

1. Zawsze miej przy sobie:
LIST
*dowód osobisty
*kartę ciąży
*legitymację ubezpieczeniową
*wyniki badań grupy krwi
*badanie usg./LIST
2. Zadbaj o wygodne obuwie: najlepiej ze skóry lub oddychającego materiału, na płaskiej, nieślizgającej się podeszwie.

3. Jeśli jest lato i temperatura na zewnątrz jest dość wysoka, nie zapomnij zabrać ze sobą butelki wody mineralnej – kiedy jest gorąco bardzo łatwo o odwodnienie. Woda może być przydatna także np. w komunikacji miejskiej, jeśli nagle złapią Cię mdłości.

4. Nie zapomnij zabrać czegoś na drobną przekąskę: paru herbatników, krakersów albo np. suszonych owoców.

5. Korzystając z komunikacji miejskiej nie miej oporów skorzystać z wolnego miejsca, albo poprosić o ustąpienie miejsca – masz do tego całkowite prawo. Podczas gwałtownego hamowania bardzo łatwo o upadek, który w ciąży może być bardzo niebezpieczny.

6. W zaawansowanej ciąży staraj się korzystać z autobusów niskopodłogowych – łatwiej i bezpieczniej będzie do nich wsiadać i wysiadać.

7. W autobusie lub tramwaju staraj się zajmować miejsce blisko okna lub drzwi, tak abyś miała łatwiejszy dostęp do świeżego powietrza.

8. Jeśli jesteś przyzwyczajona do prowadzenia samochodu i podróży po mieście na czterech kołach – nie ma powodu abyś z tego rezygnowała. Nie wsiadaj jednak do samochodu jeśli masz mdłości, zawroty głowy, albo masz problemy z koncentracją – w tej sytuacji bardzo łatwo o wypadek. Zrezygnuj z prowadzenia auta jeśli zbliża się termin porodu – zawsze istnieje ryzyko, że dziecko postanowi przyjść na świat trochę wcześniej.

9. Pomimo, że nie dostaniesz mandatu za niezapięte pasy, pamiętaj o tym, że zawsze bezpieczniej jest podróżować z nimi. Górną część pasów przełóż między piersiami, a dolną zsuń tak, aby układała się pod Twoim brzuchem.

10. Jazda na rowerze jest tanim, wygodnym i zdrowym sposobem podróżowania – poprawia kondycję, usprawnia krążenie krwi i chroni przed żylakami i hemoroidami. Jeśli nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań ku temu, korzystanie z roweru jest dozwolone w ciąży do trzeciego trymestru, kiedy to większy brzuszek możesz utrudniać zachowanie równowagi i grozić upadkiem.

Więcej artykułów na temat ciąży, porodu opieki i wychowywania dziecka znajdziesz na portalu: URLhttp://www.nivena.pl/URL
Licencja: Creative Commons
2 Ocena