Należą do nich miedzy innymi instalacje grzewcze, chłodnicze, klimatyzacyjne, solarne, oraz pompy ciepła. Przeznaczony jest do wypełniania układów, aby zapobiec wszelkim niepożądanym zmianom, które zachodzą w układach instalacyjnych. Płyn do instalacji jest niezbędnym produktem do aplikowania, jeśli chcemy usprawnić funkcjonowanie naszej instalacji, przedłużyć jej żywotność, oraz zaoszczędzić czas i koszta związane z jej naprawą.
Skutki nieużywania płynu do instalacji
Długotrwała niedbałość o instalacje, może doprowadzić do szybko postępujących zmian wewnątrz instalacji co w efekcie umartwi cały jej układ. Brak użytkowania płynu do instalacji może spowodować zamarznięcie lub przegrzanie układu, a nawet doprowadzić do jego rozsadzenia. W wyniku braku płynu do instalacji w układzie zacznie osadzać się kamienień, oraz pojawi się korozja, których skutki są z czasem coraz trudniejsze do wytępienia. Wydłuża on bowiem okres bezawaryjnej pracy instalacji, co pomaga nam w wyeliminowaniu wydatków związanych z naprawą całego układu. Ponad to, płyn do instalacji chroni układ przed rozwojem flory bakteryjnej. Jego uniwersalne właściwości sprawiają, że nadaje się do stosowania w instalacjach wykonanych z wielu materiałów, między innymi stali, żeliwa, aluminium, miedzi i mosiądzu.
Jak zapobiegać zamarznięciu instalacji?
Kiedyś najbardziej powszechnym sposobem na uniknięcie zamarznięcia instalacji było spuszczanie wody na zimę, co w efekcie prowadziło do pojawienia się korozji tlenowej w całym układzie i postępującej utracie przez nią jego sprawności. Płyn do instalacji po przez swoje działanie skutecznie obniża temperaturę zamarzania czynnika grzewczego, ponad to jest czynnikiem przenoszącym ciepło przez co układ nie ulega zamarzaniu, bez konieczności spuszczania z niego wody na okres zimowy. Jest to duże zaoszczędzenie czasu właściciela i usprawnienie funkcjonowania układu instalacji.
Źródło:http://organika.com.pl/o-nas/aktualnosci/plyny-do-instalacji/