Budowa domu to inwestycja na całe życie. Nie jest to sprawa prosta, wszak już samo wybranie projektu a następnie działki może stanowić dla więkoszści nie lada wyzwanie. O czym zatem należałoby pamiętać przed rozpoczęciem budowy domu? Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na konkretną działkę? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru projektu?

Data dodania: 2016-09-29

Wyświetleń: 934

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poradnik budowlany

Budowę domu należy starannie zaplanować niezależnie od tego, jaki dom budujemy. Planowanie na każdym etapie prac jest niezbędne, gdyż pozwoli zaoszczędzić niemałe sumy pieniędzy. Przedstawiamy poradnik każdemu, kto budowę ma w planach lub jest w trakcie inwestycji. 

Potencjalny inwestor zwykle zaczyna od poszukiwań idealnej działki na której postawi wymarzony dom. Warto wcześniej zorientować się, czy interesująca nas ziemia nie jest zadłużona. Możemy to sprawdzić w księdze wieczystej udając się do Sądu Rejonowego. Kolejnym krokiem będzie ustalenie rodzaju gruntu. Trafiając na nienośny poniesiemy dodatkowe koszty związane z fundamentowaniem. Rodzaj gruntu jest szczególnie istotny, jeśli w planach mamy budowę domu z piwnicą. Podobnie sprawa się tyczy uzbrojenia działki. Tu oprócz poniesionych kosztów istotny będzie także czas, jaki będziemy musieli poświęcić, aby dopilnować formalności. Kolejna ważna sprawa to dostęp do drogi publicznej. Bez tego możemy nie otrzymać pozwolenia na budowę domu. Zwróćmy uwagę również na szerokość drogi, która bardzo często jest z góry określona przez lokalne władze. Również wielkość i szerokość działki ma ogromne znaczenie. Zakłada się, że optymalna wielkość ziemii pod budowę to 700 m2.

Wybór projektu, to kolejny krok do do realizacji marzeń o własnym domu. Z pewnością nie jest to zadanie łatwe. Musimy bowiem podjąc bardzo ważne decyzje, wziąć pod uwagę wszystkie nasze oczekiwania, upodobania czy choćby przyzwyczajenia. Trzeba się zastanowić, czy wolimy dom parterowy czy z poddaszem. Brak schodów będzie niewątpliwie atutem dla seniorów a także rodzin z małymi dziećmi. Dom z poddaszem natomiast pozwoli nam wyodrębnić część dzienną od sypialnianej dając nam zarazem poczucie intymności oraz spokoju. Przy okazji pamiętajmy, aby rozsądnie zaplanować pomieszczenia w domu. Przyjęło się, aby część dzienna czyli salon, jadalnia i kuchnia znajdowała się w sąsiedztwie z wejściem. Sypialnie zaś umieśćmy w drugiej części domu. Istotną sprawą jest też komunikacja. Zwróćmy uwagę na to, czy hol lub korytarz nie zajmują za dużo powierzchni, czy są ustawne a z kuchni do jadalni można dostać się nie pokonując po drodze całego domu. Funkcjonalność pomieszczeń to kolejna rzecz, nad którą waro się zastanowić. Nie jedna pani domu ucieszy się z garderoby, pralni i suszarni czy spiżarki. 
Bardzo często w projektach można zauważyć dwie lub więcej łazienek. Rozważmy ten pomysł, jeśli w domu będzie duża rodzina, która swój dzień rozpocznie o tej samej porze. Niektóre kobiety marzą także o łazience przy sypialni. 
Kuchnia może być zamknięta lub otwarta. Przy licznej rodzinie powinna być przestronna. Kuchnia może także pełnić funkcję jadalni,jeśli nie, warto aby koło niej się znajdowała. To samo się tyczy salonu, który powinien być idealnie nasłoneczniony.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena