Wybór odpowiedniego pieca centralnego ogrzewania nie należy do prostych. Najwygodniejszym i komfortowym w użytkowaniu będzie piec z podajnikiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz musiał sie martwić o ogrzewanie swojego domu, nawet podczas długiej nieobecności.

Data dodania: 2016-08-04

Wyświetleń: 669

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poznaj zalety pieca z podajnikiem

Podejmując decyzję o zakupie najbardziej odpowiedniego pieca centralnego ogrzewania należy wziąć pod uwagę wiele parametrów, które istotnie wpłyną na to na jaki piec zdecydujesz się ostatecznie. Pod uwagę powinieneś wziąć koszt samego pieca c.o. jak i koszty jego eksploatacji. Istotny jest również sposób obsługi kotła. Zdecyduj, czy bardziej odpowiedni będzie dla Ciebie ręczny czy może automatyczny. Ważną kwestią jest również rodzaj paliwa oraz jego cena i dostępność. Przed zakupem musisz się również zorientować w warunkach prawnych i lokalnych oraz wiedzieć jak energochłonny jest budynek, który chcesz ogrzać.
Jeśli po analizie omawianych powyżej kwestii zdecydowałeś, że najlepszym wyborem okaże się piec z podajnikiem, warto będzie zapoznać się z jego wszystkimi zaletami.

Zautomatyzowany piec z podajnikiem

Zaletą pieca z podajnikiem jest to, że jest w pełni zautomatyzowany. Twoją rolą przy jego obsłudze będzie jedynie podanie paliwa i opróżnienie pojemnika z popiołem co kilka a nawet kilkanaście dni. To odróżnia piec z podajnikiem od innych, tradycyjnych pieców. Podajnk szufladowy transportuje samoczynnie paliwo do kotła. Paliwo z zasobnika zsypywane jest przez szufladę, która posuwistym ruchem przemieszcza porcję paliwa w kierunku rusztu paleniska, gdzie następuje całkowite jej spalenie. Po zakończeniu tego etapu warstwa popiołu, będącego efektem spalania spychana jest do popielnika w skutek podania kolejnej porcji paliwa. Może on przez dłuższy czas pracować bez ingerencji człowieka. To jak długo piec podajnikowy może się bez niej obejść zależy od wielkości zasobnika i popielnika.
Sterownki do pieców podajnikowych są tak uproszczone, by własciciel pieca nie musiał zawracać sobie głowy ustawianiem zbyt wielu parametrów, a dla niektórych mogłoby być to kłopotliwe.
Jednym z nich jest regulator elektroniczny, który przejmuje proces spalania w piecu, dzięki czemu praca pieca nie wymaga stałej kontroli użytkownika. Co prawda, nadzór wciąż jest potrzebny, jednak jest on ograniczony do minimum.

Warto zainwestować w piec centralnego ogrzewania z ceramicznymi katalizatorami w komorze paleniskowej. Dzięki temu proces spalania paliwa będzie bardziej ekologiczny. Pomocne mogą okazać się również czujniki kontrolujące prace kotła oraz możliwość zainstalowania dodatkowej funkcji – automatycznego systemu gaszenia.
Warto  rozejrzeć się za piecem z podajnikiem posiadającym zapasowy ruszt awaryjny. Montowany jest on w komorze paleniskowej. Na prętach przyspawanych do bocznych ścian kotła. Pozwoli Ci to na uruchomienie kotła również w sytuacji, kiedy zabraknie energii elektrycznej. Co prawda moc kotła będzie wtedy niższa z powodu zmniejszenia gabarytów paleniska, jednak w sytuacji awaryjnej będziemy mogli dogrzać budynek.

Wybór paliwa
Na rynku dostępne są piece z podajnikiem spalające różne rodzaje paliw. Od Ciebie zależy czy zamierzasz palić w piecu ekogroszkiem czy może jednak lepszym wyborem będzie pallet lub węgiel.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena