Wybór odpowiedniej jakości karmy dla swojego psa jest niezwykle ważny. Jak wybierać, by zapewnić swojemu pupilowi właściwą ilość składników odżywczych i zadbać o jego prawidłowy rozwój?

Data dodania: 2016-07-08

Wyświetleń: 983

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Karma mokra w żywieniu psa

Komponowanie diety dla człowieka staje się coraz modniejsze – ludzie zwracają uwagę na to, by w ich jadłospisie nie zabrakło witamin, minerałów, odpowiednich proporcji węglowodanów, które zapewnią zdrowie i poprawią funkcjonowanie organizmu. Tak samo należałoby postępować z przygotowywaniem jadłospisu dla swojego psa. Warto wybierać tak, by karma dla psa, którą podajemy swojemu pupilowi była podstawą zbilansowanej diety i pozwalała zadbać zarówno o układ trawienny czworonoga, jak i o jego ogólną sprawność.

Karma mokra czy sucha?

Jeśli chodzi o karmy pełnowartościowe ważne jest podstawowe rozróżnienie – karma mokra dla psa może inaczej smakować psu niż sucha. Choć wydaje się, że karma mokra zapewnia więcej pełnego, nieprzetworzonego mięsa w czystej postaci, to jednak w niemal trzech czwartych składa się ona z wody, co sprawia, że ogólna zawartość składników odżywczych i energii, tak ważnej dla zwierząt, jest znacznie niższa. W karmach suchych jest zaledwie 8% wody, dzięki czemu pod względem zawartości składników dla psa są one lepsze.

Nie da się jednak ukryć, że karma mokra ma bardziej wyrazisty smak i jest soczysta. To także pokarm nieco łatwiejszy dla małych, młodych i starych psów, gdyż często karmę suchą jest trudno gryźć niektórym psom. Jeśli chodzi o karmy dla szczeniaków, warto wziąć także to pod uwagę. Ponadto ze względu na niższą kaloryczność karma mokra jest polecana psom o ogromnym apetycie – warto wprowadzić ją do diety, by uniknąć nadmiernego przyrostu masy ciała psa, który pochłania ogromne ilości jedzenia.

Karma mokra, mimo że dostarcza mniej pełnowartościowych składników, może okazać się dobrym wyborem, jeśli pies cierpi na zaburzenia trawienia. Jest ona delikatniejsza dla żołądka i jelit.

Ogólnie rzecz biorąc warto łączyć oba te rodzaje karmy – mieszając (czyli stosując mix feeding) można oduczyć psa jedzenia zbyt dużych ilości karmy bez ryzyka że nadmiernie przytyje. To także odciążenie dla układu trawiennego i ułatwienie zadania psim zębom. Wielu producentów zamieszcza na opakowaniach przeliczniki, pozwalające w dobry sposób porównać wartość karmy suchej i mokrej. Dzięki temu można śmiało wymieniać jedną na drugą, nie obawiając się, że przez to pies będzie miał jakieś niedobory.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena