O ogrzewanie zwykle martwimy się zimą, w końcu to właśnie wtedy zimne powietrze znacznie obniża temperaturę, jaka panuje w naszym kraju. Jednakże nie powinniśmy o nim zapominać, kiedy ta wzrasta, a my cieszymy się słońcem i urlopami.

Data dodania: 2016-06-24

Wyświetleń: 636

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kaloryfer i miesiące letnie – czy to się nie „gryzie”?

O ile piece są nam ciągle potrzebne – chyba że ktoś lubi zimne kąpiele, to o grzejnikach zapominamy, a to bardzo ważna część układu grzewczego.

Dla budujących się

Decydując się na kocioł na paliwa stałe, musisz wybrać czy założysz grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe. Pomimo tego, że ta druga opcja jest zdrowsza, większą popularnością cieszy się tradycyjne rozwiązanie, czyli grzejniki. Jeśli właśnie remontujesz swój dom albo decydujesz się na remont i wymianę grzejników, to koniecznie zajmij się tym latem, kiedy nie grozi Ci chłód mieszkania, a grzejniki są… o wiele tańsze. Pomimo tego, że to sezon remontowy, to jednak grzejniki nadal opłaca się kupować właśnie latem. Wiele atrakcyjnych promocji, dobre zaopatrzenie sklepów budowlanych… Ale uważaj! Wiesz, że niektóre kształty, a nawet kolory grzejników mogą powodować, że ich wydajność będzie nawet o połowę mniejsza? Dlatego zawsze sprawdzaj informacje podane przez producenta, inaczej możesz zmarznąć, kiedy przyjdzie grudzień.

A co zrobić z grzejnikiem w wakacje?

Wielu z nas w ogóle zapomina, że grzejniki istnieją podczas miesięcy, w których nie dogrzewamy mieszkania. Istnieją i nie powinny być nam tak zupełnie obojętne. Na jaką moc ustawiasz termostat podczas wakacji? Spuszczasz wodę z grzejników? Sprawdzasz, czy przez przypadek nie są ciepłe podczas upalnych dni? Zaczynając od pierwszego pytania – termostat powinien być ustawiony na maksymalną wielkość. Dlaczego? Na wszelki wypadek – gdyby się zaciął na 0. Czy spuszczasz wodę z kaloryferów? Lepiej tego nie rób! Po spuszczeniu jej wnętrze Twojego grzejnika nadal jest wilgotne, dodatkowo brudne. Woda, na wewnętrznych ściankach zostawia wszystkie nieczystości, a to z kolei tworzy idealne warunki do rozwoju rdzy. Ponowne napełnienie systemu wodą, spowoduje, że dotrze do niej tlen (razem z wodą), a to kolejny, niezbędny dla korozji składnik. Oczywiście dodasz do środka kolejne zanieczyszczenia i nową dawkę kamienia (twarda woda), które na wewnętrznych ściankach kaloryfera zbudują grubą warstwę, a to przełoży się na to, jak ciepły będzie kaloryfer. I ostatnie pytanie – czy sprawdzasz temperaturę grzejnika poza sezonem grzewczym. Jeśli wodę ogrzewasz za pomocą kotła, to lepiej od czasu do czasu przyłożyć dłoń do kaloryfera. Jeśli będzie ciepły, może to oznaczać uszkodzenie zaworów w piecu lub inną wadę, która jest spowodowana niedokładnym montażem kotła.

Podsumowując zakup grzejników latem to dobry pomysł, szczególnie gdy chcemy robić to hurtowo. W sezonie remontowym sklepy budowlane są skłonne udzielać sporych rabatów, a poza tym na pewno nie zabraknie ich w sklepie. Nawet jeśli interesujący nas model „wyjdzie”, to jego dostawa pojawi się w ciągu kilku dni. Z kolei, gdy Twoje grzejniki już od dawna służą w Twoim domu, nie możesz zapominać o tym, że powinieneś je regularnie sprawdzać i nie spuszczać z nich wody, gdy nie jet to konieczne.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena