0 głosów

Markowe perfumy produkuje się z prawdziwych kwiatów dosyć prosytmi metodami, które tak na prawdę od wieków pozostają praktycznie takie same. Oczywiście zmieniły sie maszyny i urządzenia, jednak sama idea pozyskiwania olejków eterycznych do produkcji perfum do dziś pozostała niezmienna.

Produkcja perfum jest teoretycznie bardzo łatwa. Do pozyskania 1 litra olejku eterycznego (skoncentrowanego zapachu) potrzebujemy około tysiąca kilogramów płatków kwiatów. Płatki rozkłada się w specjalnych ramach na specjalnym podłożu. Następnie zalewa się taką warstwę kwiatów odpowiednią substancją mającą zdolności ekstrahujące. Tak przygotowaną ramę zamyka się specjalnym wiekiem i pozostawia do ekstrakcji przez trzy do siedmiu dni w zależności od podatności płatków na ekstrakcję. Ramy, w których następuje ekstrakcja, nie są duże. Mają wielkość poręczną tj. około 50 x 50 cm. Takie ramy nie mają grubości większej niż 15 cm. Zatem bardzo łatwo można je składować w stosach podczas ekstrakcji. Dzięki temu nie zajmują tyle miejsca. Jest to pierwszy etap produkcji perfum. Bardzo mozolny, z uwagi na fakt, że lądowanie ram odbywa się dosyć długo i długo przebiega sam proces ekstrakcji.
Tak uzyskane ekstrakty perfum są zanieczyszczone substancją ekstrahującą. Należy ją, zatem usunąć, gdyż ten składnik w ogóle nie nadaje się do produkcji perfum. Zanim jednak ekstrakt perfum poddaje się procesowi destylacji, uzyskany ekstrakt należy dokładnie przesączyć. Proces ten odbywa się w specjalnych lejach wyścielonych sączkiem. Filtrowanie jest procesem długotrwałym, gdyż sączki mają dużą gęstość. Jednak dzięki temu nie przedostają się żądne stałe elementy do przesączu, który ostatecznie poddaje się destylacji.
Destylacja ekstraktu perfum odbywa się w podwyższonej temperaturze, dlatego wszelkie zanieczyszczenia mogły by popsuć ostateczną kompozycję zapachową. W wyniku działania wysokiej temperatury w zestawie destylującym następuje oddzielenie czystych perfum (olejków) od substancji ekstrahującej, która może być następnie ponownie wykorzystana.
Takie ekstrakty perfum następnie wykorzystuje się do produkcji perfum. Celowo na wstępie tego artykułu napisałem, że proces produkcji perfum jest teoretycznie prosty. Pomijając technologie i urządzenia, które po prostu należy zakupić najtrudniejszy w produkcji perfum jest sam proces komponowania zapachów. Nie jest to łatwe, zważywszy na fakt, że ostateczny produkt handlowy (tj. woda toaletowa, perfumowana czy perfumy) zawiera od 50-200 różnych zapachów (pozyskiwanych z różnych kwiatów). Taka kompozycja to nie lada wyzwanie. Tym trudnym zajęciem trudnią się osoby potocznie nazywane „nosami”. Są to osoby, których narząd powonienia jest niezwykle czuły. Z reguły nie ma na świecie zbyt dużej ilości takich osób stąd ich zdolności są niesłychanie dobrze opłacane i poszukiwane.
Dopiero skomponowanie mieszanki jest uwieńczeniem produkcji perfum. Pamiętać należy, że sama kompozycja to nie wszystko. Zapach powinien być trwały a nuty w etapach wstępnych powinny znikać po pewnym czasie. Taki dodatkowy atut perfum to dodatkowe wyzwanie.
Przy okazji tego artykułu wychodzi, dlaczego perfumy są takie drogie. Wpływa na to przede wszystkim ilość kwiatów potrzebnych do uzyskania koncentratu (aż 1t/1l !) i niezwykle długotrwały proces komponowania zapachu. Oczywiście i perfumeria wraz z siecią dystrybutorów dokładają własny narzut. Jednak wiele osób nie potrafi bez perfum żyć.
Licencja: Creative Commons