Warto jednak włożyć trochę ciężkiej pracy, by sportowa zabawa odniosła sukces – jeśli tak się stanie daje to możliwość powtórzenia zawodów, na przykład w kolejnym roku. Co zatem zrobić, by odnieść sukces? Po pierwsze, warto przeanalizować pomysł w większym gronie. Podczas dyskusji, powinny paść pytania, typu: jaki jest cel zawodów? Co one mają promować – daną dyscyplinę, a może miasto? Gdy już poznamy odpowiedzi, należy zastanowić się nad formą zawodów: mogą to być biegi na orientację, pół-maraton, zawody pływackie, lekkoatletyczne i wiele innych. Potem należy zastanowić się jakim budżetem dysponujemy, ile nam ewentualnie brakuje i gdzie szukać sponsorów. Oczywiście należy też przewidzieć kto ma być uczestnikiem zawodów: uczniowie szkół, mieszkańcy miasta, czy dowolni ochotnicy.
Wsparcia można szukać w urzędzie gminy, w szkołach lub w miejscowych firmach, które zazwyczaj chętnie promują się poprzez wydarzenia sportowe. Niekiedy takie zabawy wspierają lokalne organizacje pozarządowe. Szukając wsparcia w takich miejscach, nagłośnimy imprezę, podniesiemy jej prestiż i zdobędziemy więcej ochotników do udziału w zawodach, jak i kibiców.
Planując imprezę sportową, pamiętaj by planowanie zacząć odpowiednio wcześnie. Warto poszukać chętnych do współpracy wolontariuszy i przydzielić im zadania. Należy zadbać, by obiekt sportowy był we wszystko wyposażony. Należy też zakupić medale i puchary. Sklep z takimi akcesoriami zazwyczaj oferuje też gadżety reklamowe, jak kubki czy smycze – takie elementy mogą pomóc w nagłośnieniu zabawy. Mogą też służyć jako „nagrody pocieszenia”.
Dodatkowo należy jeszcze stworzyć regulamin uczestnictwa w zabawie, jak również o bezpieczeństwo – warto pomyśleć i ubezpieczeniu. Jeżeli ma to być zabawa lokalna, warto nagłośnić ją w radiu lokalnym czy telewizji. Jak widać planowanie imprezy sportowej jest czasochłonne, a przygotowania należy zacząć kilka tygodni wcześniej. Jednak sukces imprezy z pewnością doda Ci skrzydeł, a każda kolejna organizacja będzie coraz łatwiejsza.