Razem z nastaniem marca możemy mówić o rozpoczęciu sezonu turystycznego w górach. Pewnie kurorty wakacyjne długo nie zapełnią się jeszcze przyjezdnymi, ale górskie szlaki już teraz zaczynają witać pierwszych podróżników. 

Data dodania: 2016-03-11

Wyświetleń: 1074

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiosenna wyprawa w góry, jak się przygotować?

Jeśli i ty każdą wolną chwilę spędzasz w górach, pewnie już powoli szykujesz się do pierwszego wyjazdu. Jeśli zaś swoją przygodę dopiero rozpoczynasz, być może nie wiesz, jak wygląda przedwiośnie na szlaku. Poradzimy ci krótko, jak przygotować się do wiosennej wycieczki.

W marcu jak w garncu. Pogoda jest bardzo kapryśna. Pamiętaj, że w górach jest ona jeszcze bardziej zmienna i o wiele bardziej nieprzewidywalna niż w mieście. Nawet oglądanie prognoz po dzienniku i uważne śledzenie nieba nie zagwarantują ci, że nic cię na szlaku nie zaskoczy. Najlepiej będzie, jeśli sprawdzisz szczegółową prognozę na dobrych portalach w internecie – i mimo tego, przygotujesz się na niespodzianki. Powinieneś być gotowy niemal na każdą ewentualność, ze śniegiem i ulewnym deszczem włącznie.

O czym nie wolno ci zatem zapomnieć? Przede wszystkim, o porządnych butach. Muszą być wygodne, ciepłe i wodoodporne. Najlepiej wiązane, za kostki, takie, na które dasz radę naciągnąć nogawki spodni, by śnieg czy błoto nie dostawały się do butów. Ważne, by ich podeszwa miała dobry bieżnik, byś mógł uniknąć poślizgów w błocie i na mokrym podłożu.

Po drugie, odzież przeciwdeszczowa. Na tę porę roku – cieplejsza kurtka z membraną, na nieco późniejszą – odzież typu softshell plus na przykład dobra peleryna. Doskonałym gadżetem turysty jest zwykła peleryna workowa. Nic nie waży, zajmuje bardzo niewiele miejsca, a jest niezwykle praktyczna. Zakładamy ją na całą odzież, razem z plecakiem, także cały nasz ekwipunek jest chroniony przed wilgocią.

Jeśli zamierzasz nocować w górach, wyposaż się w ciepły śpiwór. O tej porze roku noce bywają jeszcze mroźne. Pamiętaj, że w marcu ciągle wcześnie się ściemnia. Nie zapomnij o latarce. Najlepiej wyposaż się w wygodną „czołówkę”.

Przy komponowaniu prowiantu uwzględnij termos z ciepłą herbatą. Dodaj całe wyposażenie, które bierzesz zawsze – i zapakuj wszystko do odpowiednio dużego plecaka. Zakładamy, że na początek wybierasz się raczej w Beskidy czy Bieszczady, nie w Tatry Wysokie. Nie będziesz zatem potrzebował raków, czekana ani żadnego cięższego sprzętu. Twój bagaż nie powinien być dużo większy niż latem. Tak czy siak, warto wyposażyć się plecak, który będzie odpowiednio pakowny, wygodny i lekki, byś mógł bez problemu zabrać wszystko, co będzie ci potrzebne podczas pierwszej wiosennej wycieczki.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena