0 głosów
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
502 razy czytane
0 przedrukowany
Copyright - zastrzeżona Licencja

Węgry to nie jest bardzo popularny w Polsce kraj do podróżowania, na pewno mniej współcześnie niż w czasie PRL. Jak mówi stare przysłowie Polak Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki. Jak to ma się w praktyce? Oto zestawienie najlepszych atrakcji Węgier, których nie można przepuścić.

Węgry to bardzo atrakcyjne miejsce pod względem turystycznym, zwłaszcza w lecie. Pogoda jest nieco łagodniejsza niż na południu Europy, a dodatkowo koszty zakwaterowania są niskie. Jest też wiele rzeczy do zobaczenia.

Stolica kraju – Budapeszt

Jeśli jesteś miłośnikiem/miłośniczką zwiedzania miast  to Budapeszt może zaoferować wszystko w tej materii. Piękne zabytki, niezapomniane widoki, wspaniała atmosfera i otwartość ludzi, możliwość wybrania się w malowniczy rejs na rzece Dunaj. To wszystko sprawia, że stolica Węgier kusi nie tylko Polaków, ale również wielu Europejczyków. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, jak pyszna jest węgierska kuchnia, i tradycja winiarska, która naprawdę nie ma sobie równych i jest chętnie celebrowana przez wiele krajów. To jedna z największych metropolii w Europie Środkowej. Niedaleko leżący Debreczyn słynący z uzdrowisk, bogactwa lasów i parków również kusi swoim urokiem turystów i podróżników. W architekturze węgierskiej widać wpływy innych narodów – sąsiedztwa Rosji, Turcji i starożytnego Rzymu. W stolicy oraz w okolicach można odnaleźć wiele wczesnochrześcijańskich budowli i katakumb.

Alkohole

Wracając do historycznego przysłowia – przechodzimy to tego, co Węgrzy uznają za najlepsze, czyli wina. Tokaj – białe deserowe wino z Węgier zachwyca koneserów na całym świcie. Otrzymywane jest z podsuszonych winogron. Oprócz tego na Węgrzech napijemy się tak zwanej palinki – węgierskiej wódki na bazie śliwek, wiśni i brzoskwiń. Dodatkowo warty spróbowania jest likier Unicum – gorzki trunek stosowany, jako rodzaj aperitif. Przepis na ostatni z napojów trzymany jest w tajemnicy od setek lat.

Jeziora

To jeden z punktów must to see na Węgrzech. Największe na świecie jezioro termalne to właśnie węgierskie Heviz, jednak o wiele bardziej znane jest jezioro Balaton, zwane przez niektórych węgierskim morzem. Temperatura Balatonu to stałe 23 stopnie, co pozwala na nieco chłodną, aczkolwiek przyjemną kąpiel. Porównując do naszego morza bałtyckiego – jest, czego zazdrościć.

 

 

Licencja: Copyright - zastrzeżona