Od jakiegoś czasu coraz częściej słyszymy o biokominkach, co to wogóle za urządzenie i czy może zastąpić tradycyjny kominek.

Data dodania: 2016-04-01

Wyświetleń: 859

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każdego z nas inspiruje hipnotyzująca moc płomieni, od zwykłego płomienia świecy, poprzez liczne płomienie palących się polan w kominku. Kominek na drzewo to w obecnych czasach, niezwykły rarytas wśród wielu mieszkańców miast. No bo w zasadzie który mieszkaniec nowoczesnego apartamentowca, czy też bloku wielorodzinnego może pozwolić sobie na instalację tradycyjnego kominka w takim budynku? Odpowiedź brzmi żaden, cóż nasze normy nie przewidują umiejscowienia kominka w takich budowlach.
Na ratunek miłośnikom prawdziwego ognia przychodzą biokominki, zwane również biokominkami ekologicznymi. A co w nich takiego ekologicznego? Paliwem do biokominków jest etanol z domieszkami soli sodu , które zabarwiają płomień na żółto-pomarańczowy kolor. Jak większość z pewnością pamięta z lekcji chemii alkohol spala się do dwutlenku węgla i pary wodnej, czyli tych samych substancji, które wydychamy w procesie oddychania.
Jeśli chodzi o formy i materiału z których wykonane są biokominki, to ich liczba jest nieograniczona. Najczęściej spotykamy się z biokominkami  z stali nierdzewnej , bądź malowanej proszkowo z elementami szkła, czy też kamieni o różnorodnych wybarwieniach. Kominki ekologiczne możemy wybrać w wersji wolnostojącej, wiszące czy też do zabudowy. Przy tych ostatnich szczególną uwagę należało by zwrócić, gdy interesuje nas biokominek do zabudowy, który chcielibyśmy umieścić w zabudowie meblowej czy innym łatwopalnym materiale. W tym przypadku należało by się zainteresować biokominkami automatycznymi, wyposażonymi w szereg czujników czuwających nad naszym bezpieczeństwem.
Istotną kwestią w biokominku jest jego "serce", czyli palenisko, to właśnie ono decyduje o wysokości ognia i naszym bezpieczeństwie. Najczęściej spotykana forma w biokomninkach manualnych są metalowe rynienki, puste bądź wypełnione specjalnym wkładem ceramicznym czy też z innego materiału, zapobiegające wylaniu się paliwa z paleniska.
Biokominek to idealna alternatywa tradycyjnego kominka, a jej forma ograniczona jest tylko wyobraźnią.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena