Zmiana mieszkania jest przedsięwzięciem wymagającym solidnego przygotowania pod względem logistycznym. Aby przeprowadzka przebiegła zgodnie z planem, należy się do niej przygotować. 

Data dodania: 2016-02-03

Wyświetleń: 879

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Tylko z pozoru wydaje się, że nie mamy tak dużo rzeczy do przetransportowania z jednej nieruchomości mieszkalnej do drugiej. Jednak, gdy spakujemy wszystkie potrzebne do życia przedmioty, ubrania, obuwie, dokumenty, książki i inne rzeczy osobiste, sterta kartonów przeznaczonych do przeprowadzki zacznie się powiększać. Jak usystematyzować pakowanie i sprawić, że przenosiny nie okażą się prawdziwym koszmarem?

1. Przygotowanie listy rzeczy przeznaczonych do przeniesienia

Nie wszystkie rzeczy, jakie znajdują się w naszym dotychczasowym mieszkaniu, są przeznaczone do przeprowadzki. Na przykład zapasy żywności można w ciągu kilku tygodni wykorzystać, przygotowując z nich na co dzień posiłki dla siebie i rodziny. To zawsze dużo mniej rzeczy do przewożenia, niż gdyby trzeba było je wszystkie spakować i przenieść do nowego mieszkania.

Najlepiej spisać wszystkie grupy przedmiotów, które chcemy zabrać ze sobą w trakcie przeprowadzki. Nie trzeba przy tym notować każdej pojedynczej filiżanki i solniczki, ale grupy przedmiotów, np. ubrania, buty, produkty żywnościowe, szklanki i kieliszki, sztućce, zastawa stołowa, książki, dokumenty, tekstylia, zabawki dziecka, sprzęty elektroniczne RTV, AGD, komputerowe i inne. Dzięki temu będziemy mogli systematycznie pakować wszystko, czego będziemy potrzebować w naszym nowym lokum.

2. Zorganizowanie kartonów

Przeprowadzki nie da się zorganizować, jeśli nie będziemy mieli w co popakować wszystkie swoje rzeczy osobiste i inne. W tym celu powinniśmy zorganizować pudła, pudełka, kartony, torby i wszelkie inne akcesoria, pozwalające na wygodne i bezpieczne pakowanie naszego dobytku. Przydatna będzie taśma klejąca o dużej szerokości i narzędzie do jej automatycznego przyklejania i obcinania. Szklane i łatwe do potłuczenia przedmioty należy zapakować w papier oraz folię bąbelkową. Delikatne szklane figurki czy kieliszki można zapakować do foliowych woreczków i napompować je powietrzem. Po zawiązaniu szklane elementy znajdą się w bezpiecznym środowisku i nie zostaną potłuczone przy transporcie.

Warto także zaopatrzyć się w worki próżniowe, w których łatwiej przewieziemy pościel, koce, grube zimowe kurtki itp.

3. Systematyka pakowania

Zgodnie z uprzednio stworzonym planem przeprowadzki należy rozpocząć pakowania. Nie pakujmy wszystkiego naraz, ale systematycznie, np. każde pomieszczenie. Osobno zapakujmy ubrania i obuwie, zastawę stołową, garnki, sztućce, a gdzie indziej kosmetyki czy detergenty. Dzięki temu łatwiej będzie nam się również rozpakowywało w nowym miejscu i przyspieszymy urządzanie domu.

Najlepiej rozłożyć sobie pakowanie na kilka kolejnych dni. Pozostawiając takie czynności na ostatnią chwilę, wprowadzimy chaos w organizację przeprowadzki.

4. Usunięcie niepotrzebnych rzeczy

Mieszkając kilka lat w tym samym domu czy mieszkaniu, każdy z nas gromadzi masę niepotrzebnych rzeczy. Odkładamy je do szafy czy na półkę z myślą, że może kiedyś się przyda. Podobnie jest z ubraniami. Przeprowadzka jest okazją do tego, aby „rozgrzeszyć się” i wyrzucić wszystko, co nie jest nam tak naprawdę potrzebne. Jeśli nie chodziliśmy w spodniach czy koszuli od kilku lat, mało prawdopodobne, że jeszcze kiedyś je ubierzemy. Najlepiej więc wyrzucić do kosza takie rzeczy lub oddać osobom potrzebującym. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy przenosimy się do mniejszego mieszkania, w którym nie będziemy mieć aż tyle miejsca do przechowywania rzeczy.

5. Podpisywanie kartonów

Aby ułatwić sobie zarówno pakowanie, jak i rozpakowywanie rzeczy w nowym miejscu po zakończonej przeprowadzce, warto podpisywać kartony zaznaczając, co się w nich znajduje.

6. Wcześniejsze zarezerwowanie transportu

Na ostatnią chwilę nie można pozostawiać kwestii wynajęcia samochodu odpowiedniego do przeprowadzki. Jeśli sami jesteśmy właścicielami busa lub vana, będzie nam łatwiej. Takie rzeczy jak meble i duże sprzęty RTV i AGD muszą być przewożone w odpowiednich warunkach. Należy oszacować, jak wiele takich sprzętów chcemy przewieźć i na tej podstawie wynająć jeden lub kilka samochodów z firmy transportowej.

Alternatywą dla samodzielnej organizacji przeprowadzki będzie wynajęcie wyspecjalizowanej firmy przeprowadzkowej, która nie tylko zapewni transport rzeczy do nowego miejsca, ale nawet je spakuje i rozpakuje. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena