Szkolenia w branży ochrony są niezwykle ważne, jednak często jest to zaniedbywany temat. Każdy pracownik ochrony powinien być na bieżąco szkolony. Jednak pracownik również powinien dbać o podnoszenie swoich kwalifikacji. Jest to korzyść zarówno dla człowieka jak i firmy.

Data dodania: 2008-08-01

Wyświetleń: 7732

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przed rozpoczęciem realizacji usług ochrony osób i mienia pracownicy ochrony przechodzą szkolenia stanowiskowe, podczas których poznają procedury i politykę z zakresu bezpieczeństwa danego obszaru.

W trakcie realizacji usługi organizowane są szkolenia okresowe które mają na celu przypomnienie i sprawdzenie wiadomości dotyczących zadań realizowanych przez pracowników ochrony. Szkolenia zakończone są pisemnym egzaminem ze znajomości procedur i instrukcji obowiązujących na terenie obszaru.

Przed rozpoczęciem każdej służby przeprowadzana jest odprawa, podczas której omawiane są zdarzenia nadzwyczajne jakie miały miejsca na terenie chronionym, oraz przydzielane są zadania do realizacji dla każdego pracownika ochrony.
W przypadku wprowadzanie w trakcie realizacji usługi nowych procedur i zasad, organizowane są szkolenia w celu zapoznania pracowników ochrony z nową organizacją ochrony.

Oprócz obligatoryjnych szkoleń z zakresu bhp pracownicy przechodzą szkolenie na danym stanowisku pracy. Ponadto z chwilą zatrudnienie pracownika zostaje rozpoczęty proces jego adaptacji. Proces adaptacji obejmuje trzy fazy: wprowadzenie do firmy, wdrożenie do konkretnych zadań na stanowisku pracy oraz ocenę przydatności zawodowej pracownika. Ma on na celu ułatwienie początkowych etapów pracy, szybkie wykształcenie u nowych pracowników przyjaznej postawy wobec pracodawcy, uzyskanie w jak najkrótszym okresie czasie efektywnych wyników w pracy oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa szybkiego odejścia nowego pracownika z firmy.

Pracownicy ochrony w ciągu roku przechodzą przede wszystkim szkolenia tematyczne związane z wykonywaniem zadań ochrony osób i mienia. Oto niektóre tematy szkoleń pracowników:
- ochrona obiektów wielkoprzemysłowych
- ochrona obiektów handlowych
- zadania pracowników ochrony przy wykonywaniu ochrony obiektu
- wykonywanie zadań pracownika ochrony fizycznej w grupie konwojowej i interwencyjnej
- zasady ochrony transportu wartości pieniężnych
- procedury obowiązujące w Spółce
- środki przymusu bezpośredniego
- przypadki i warunki użycia broni palnej

Tematyka szkoleń przygotowywana jest specjalnie dla chronionych obiektów i związana jest ze specyfiką pracy na tych obiektach.

Zakres szkolenia obejmuje w szczególności charakterystyczne dla poszczególnych obiektów formy stosowanej ochrony, metody skutecznych działań pracowników, obsługę klienta wewnętrznego i zewnętrznego.

Szkolenia dotyczące wszystkich form podnoszenia kwalifikacji oraz uzyskiwania uprawnień kończą się egzaminem.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena