Wówczas z pomocą mogą przyjść zestawy mebli kompaktowych, które posiadają kilka funkcji w jednym module. Sprawdźmy więc, jak z głową zaplanować mały aneks kuchenny.
Przestrzeń kuchenna
Na początek należy dokładnie wyliczyć, jaką w rzeczywistości powierzchnię mamy do dyspozycji. Od tego będzie zależało, na jakie rozwiązania będziemy mogli sobie pozwolić. Weźmy również pod uwagę, czy w aneksie będzie dostęp do światła dziennego (bliskość okna) oraz w jaki sposób aneks otwiera się na inne pomieszczenie – czy jest to wąski przesmyk w postaci otworu drzwiowego czy całkowicie otwarta przestrzeń (w przypadku aneksu znajdującego się w rogu pokoju).
W tym miejscu warto również zastanowić się, czy chcemy, aby cały aneks był widoczny z pokoju, w którym się znajduje, czy chcemy osłonić tę część kuchenną. Będzie to miało wpływ na wybór mebli, bowiem w drugim przypadku ścianą osłaniającą aneks od pokoju mogą być kuchenne meble.
Niezbędne wyposażenie
Zastanówmy się, jakie wyposażenie kuchni jest nam niezbędne. Jeśli nie korzystamy ze zmywarki i nie jest nam ona potrzebna, naturalnie nie będziemy jej mieć w naszej kuchni.
Jeśli na przykład rzadko gotujemy na kuchence, za to często przyrządzamy dania na zimno (sałatki, kanapki) lub zwyczajnie zamawiamy ciepłe jedzenie z dostawą do domu, zakryć kuchenkę roboczym blatem, który w każdej chwili można odsunąć, odsłaniając tym samym przestrzeń do gotowania. Dzięki temu wygospodarujemy dodatkowe miejsce na czynności, które w kuchni wykonujemy najczęściej.
Meble
Najistotniejszym elementem wyposażenia małego aneksu kuchennego są meble. Muszą one być idealnie dobrane nie tylko do danej przestrzeni, ale również do naszych wymagań. Warto zlecić ich wykonanie firmie specjalizującej się w projektowaniu mebli na wymiar. Dzięki temu będziemy mieć pewność, iż zostaną one idealnie dopasowane do naszego wnętrza.
Planując meble należy wziąć pod uwagę to, jakie czynności najczęściej wykonujemy kuchni, z jakich przyborów oraz naczyń korzystamy, a także na jakich wysokościach powinny znaleźć się poszczególne moduły: blaty, szafki, półki. Ma to znaczenie głównie w przypadku osób niskich, które powinny mieć możliwość swobodnego sięgnięcia po każdą rzecz bez konieczności korzystania ze stołka czy wspinania się na palce.
Światło
Jak w każdym innym pomieszczeniu, tak i w małym aneksie kuchennym należy zadbać o odpowiedni dostęp światła, zarówno dziennego (o ile to możliwe), jak i sztucznego. Światło górne oraz światła punktowe skierowane na przestrzenie robocze to podstawa, jeśli zależy nam na komforcie korzystania z kuchni.
Mikrokuchnie mają swoje uroki. Dla niektórych są to rozwiązania konieczne, inni świadomie decydują się na mały aneks, biorąc pod uwagę swoje potrzeby. Pamiętając powyższych wskazówkach stworzenie małej kuchni z pewnością będzie dużo prostsze.