Czy opłaca się samodzielnie zajmować się pracami mechanicznymi przy samochodzie? Zapewne każdy właściciel auta z entuzjazmem odpowie, że oczywiście. Nie warto z byle usterką czy problemem biec do mechanika, który słono sobie policzy za swoje usługi. Czy jednak blacharstwo lub lakiernictwo to nie są za wysokie progi dla amatora? Zastanówmy się nad tym.
Blacharstwo i lakiernictwo czy na własną rękę?
Wszystko zależy od tego, co dla kogo kryje się pod powyższymi pytaniami. Jeśli chodzi tylko o pieniądze, to oczywiście nie ma co bawić się ani w blacharstwo, ani w lakiernictwo. Taniej będzie oddać te zadania w ręce wykwalifikowanych pracowników, którzy po pierwsze niczego nie zdołają zepsuć, po drugie mają cały potrzebny sprzęt już skompletowany. Jeśli jednak czujemy, że będziemy spełniać się samodzielnie, wystukując karoserię lub malując ją wedle własnego uznania – w takim razie warto chociaż spróbować tego fachu. Możemy zacząć od sezonowej pracy u zaprzyjaźnionego mechanika albo od udzielania się na forum pasjonatów. Tam z całą pewnością znajdziemy pomoc, porady i być może kogoś, kto zechce nam pożyczyć swój sprzęt, abyśmy mogli spróbować swoich sił. Początki lakiernictwa i blacharstwa nie będą trudne. To kwestia przede wszystkim sprzętu i uwagi przy pracy. Lakierowanie należy rozpocząć od polerowania, oczyszczenia, później nakładania kolejnych warstw lakieru. Przy odrobinie cierpliwości można zrobić to dobrze, choć oczywiście nic nie zastąpi doświadczenia profesjonalnego blacharza czy lakiernika.
Praca przy samochodzie może stać się pasją – dla wielu ludzi już nią jest. Wystarczy spojrzeć na pasjonatów motoryzacji, którzy poświęcają czas i pieniądze na restaurowanie starych aut lub pielęgnację i odpicowanie nowszych modeli. Miłośnicy samochodów zrzeszają się w klubach, spotykają na forach i jeżdżą na zloty. Podobnie jest z miłośnikami lakiernictwa i blacharstwa.