Kręte schody – pierwsze skojarzenia? Dom bogatej rodziny z amerykańskiego serialu. Dzisiaj dzięki wyobraźni projektantów mogą się na nie zdecydować również osoby, które zamiast przepychu wolą minimalizm. Niemniej jednak, choć takie rozwiązanie wygląda bardzo efektownie, ma również wady.

Data dodania: 2015-10-15

Wyświetleń: 678

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyleft - wszelkie prawa dozwolone

Kręte schody - za i przeciw

Kręte schody – pierwsze skojarzenia? Dom bogatej rodziny z amerykańskiego serialu. Dzisiaj dzięki wyobraźni projektantów mogą się na nie zdecydować również osoby, które zamiast przepychu wolą minimalizm. Niemniej jednak, choć takie rozwiązanie wygląda bardzo efektownie, ma również wady.

Na początek dobre informacje - zalety

Po pierwsze - wygląd

Pierwsza zaleta schodów kręconych jest dość oczywista – wygląd. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie tego typu rozwiązania to nie tylko projekty przeznaczone do wnętrz glamour. Na rynku można znaleźć modele spod ręki najlepszych projektantów pasujące do wnętrz prowansalskich, retro, skandynawskich, a nawet w klimacie industrialnym. Zwłaszcza we wnętrzach w stylu boho wpisują się one idealnie w bajkowy klimat.

Po drugie – oszczędność przestrzeni

W wielu mieszkaniach i domach powierzchnia przedpokoju ma niewielki metraż, a to właśnie tam zazwyczaj montuje się schody doprowadzające na wyższą kondygnację. W takich sytuacjach bardzo dobrze sprawdzają się schody kręcone, które pozwalają zaoszczędzić cenne metry, które można wykorzystać jako przestrzeń użytkową. Dobry przykład stanowią np. aranżacje, w których na część sypialnianą został zaadaptowany strych, a naturalnie w momencie projektowania budynku architekt nie przewidział w tym miejscu przestrzeni użytkowej. Tym samym nie uwzględnił powierzchni przeznaczonej na tradycyjne schody. Idealne pole do popisu dla schodów kręconych!

Dlaczego schody kręcone nie są dla każdego...

Po pierwsze - trzeba je po prostu lubić

Każdy miał okazję korzystać ze schodów kręconych, więc wszyscy dobrze wiemy, że chodzi się po nich nieco inaczej niż po klasycznych prostych modelach. Użytkowanie długich kręconych schodów nie sprawia przyjemności zwłaszcza osobom, które mają problem z błędnikiem. Trzeba jednak mieć na uwadze, że projekty przeznaczone do domów nie mają tak zatrważającej długości, jak te w miejscach publicznych.

Po drugie – uwaga na małe stopnie!

Wygląd wyglądem, ale planując aranżacje domu lub mieszkania lepiej wziąć pod uwagę przede wszystkim funkcjonalność. Małe, drobne schody kręcone może i wyglądają urocze, ale czy będzie wygodnie błądzić po nich o poranku tuż po przebudzeniu? Lepiej to przemyśleć. Na szczęście projektanci mają wyobraźnię i dlatego proponują przede wszystkim modele o dużych, wygodnych stopniach. Tych małych i wąskich radzimy się wystrzegać zwłaszcza wtedy, gdy dom zamieszkują dzieci i osoby starsze.

Decydując się na schody kręte, staniemy przed wyborem nie tylko podyktowanym stylem, w którym zamierzamy urządzić aranżacje. Jeszcze ważniejsza decyzja będzie dotyczyć ich typu konstrukcji.

Wielbiciele zawiłych układów prawdopodobnie zdecydują się na finezyjne schody spiralne, które kręcą się wokół jednej osi, opierając się na centralnym słupie nośnym. Tego typu układ idealnie wkomponuje się w aranżacje nowoczesne, rustykalne i post-indusrialne. Schody dywanowe płynnie łączące stopień z półstopniem, dzięki technologii sklejania drewna, to kolejne rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim do nowoczesnych, prostych i jednocześnie eleganckich pomieszczeń. W schodach giętych natomiast zakochają się miłośnicy bogatego wręcz bajkowego stylu przepełnionego secesyjnymi floralnymi elementami. Mamy jeszcze wmontowane w ścianę schody półkowe o stopniach sprawiających wrażenie lewitujących w powietrzu – chyba najlepszy wybór w przypadku nowoczesnych wnętrz minimalistycznych.

Kręte schody - wybór nieoczywisty, tym bardziej jeśli zaczniemy zagłębiać się w szczegółowe informacje konstrukcyjne. Decyzję pomogą podjąć zdjęcia przykładowych aranżacji, których w Internecie możecie znaleźć całe mnóstwo.

Licencja: Copyleft - wszelkie prawa dozwolone
0 Ocena