0 głosów

Jedni mają go z konieczności, inni z wyboru. Aneks kuchenny to nic innego, jak kuchnia połączona z innym pomieszczeniem, najczęściej z salonem lub jadalnią.

Img

 Jak urządzić taką otwartą kuchnię, aby była nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale również praktyczna?

Zalety kuchni z aneksem

Niewątpliwą korzyścią posiadania otwartej kuchni jest możliwość jednoczesnego przyrządzania posiłków i uczestniczenia w życiu rodzinnym.

Aneks kuchenny sprawdza się szczególnie w przypadku, gdy często mamy gości, dla których przygotowujemy ucztę. Takie rozwiązanie umożliwia więc stały kontakt z gośćmi, co nie jest możliwe w przypadku kuchni znajdujących się w innym pomieszczeniu. Wówczas goście zdani są na siebie w czasie, gdy gospodarz przyrządza posiłki.

Zasady urządzania otwartej kuchni

  • Symboliczna granica między kuchnią a salonem

Ważne jest, aby aneks kuchenny był w jakikolwiek sposób oddzielony od salonu. Nie musi to być oczywiście ścianka, ale wystarczy, że pomiędzy tymi strefami umieścimy barek  kuchenny z podwyższonym blatem i hokerami. Będzie on nam służył do serwowania przekąsek, a także będzie doskonałym miejscem dla naszej przyjaciółki czy przyjaciela, którzy zechcą potowarzyszyć nam w czasie przyrządzania posiłków.

Od strony aneksu kuchennego barek może pełnić funkcję schowka na różnego rodzaju serwetki, sztućce czy alkohol.

  • Odpowiednia wentylacja pomieszczenia

Nie ma chyba nic gorszego niż mieszkanie „pachnące” smażoną rybą czy kapuśniakiem.  W przypadku otwartej kuchni kwestia wentylacji stanowi niezwykle ważny aspekt. Okap kuchenny to obowiązkowy element kuchni, dzięki któremu pozbędziemy się większości nieprzyjemnych i niepożądanych zapachów. Montaż okapu warto  zlecić specjalistom, którzy dobiorą odpowiednią jego wysokość, aby jak najlepiej pochłaniał zapach.

  • Oświetlenie

Bardzo ważną kwestią jest oświetlenie w kuchni. Dzięki odpowiednio dobranym punktom światła nie tylko optycznie powiększymy jej wnętrze, ale również zapewnimy sobie odpowiednią jasność w trakcie przyrządzania posiłków. Oprócz oświetlenia nad blatami roboczymi warto również zastosować punktowe światła z sufitu umieszczone nad barkiem stanowiącym granicę między kuchnią a salonem. Dobrym pomysłem będzie również zastosowanie podświetlanych szafek, zwłaszcza tych z przeszklonymi drzwiami.

  • Wyposażenie kuchni

Istotny jest również dobór odpowiednich mebli i urządzeń do aneksu kuchennego oraz ich ułożenie. Jeśli posiadamy małą powierzchnię  do zagospodarowania, wówczas częścią dzielącą kuchnię od salonu, zamiast barku, może być blat roboczy z kuchenką. Wówczas w trakcie  przyrządzania potraw będziemy w stałym kontakcie z domownikami czy gośćmi siedzącymi w salonie.

Dobrym pomysłem jest również umieszczenie lustra nad blatem pod ścianą w przypadku, gdy stojąc przy nim jesteśmy zwróceni do salonu tyłem. Dzięki temu będziemy mogli obserwować gości, mieć z nimi kontakt wzrokowy bez konieczności ciągłego odwracania się, a także reagować na różne sytuacje.

Kuchnia z salonem to dziś często wybierane rozwiązanie. Dzięki powyższym wskazówkom będziemy mogli urządzić swój wymarzony aneks kuchenny, który będzie nie tylko ładny, ale również bardzo wygodny w użytkowaniu. 

Licencja: Creative Commons