Jak urządzić taką otwartą kuchnię, aby była nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale również praktyczna?
Zalety kuchni z aneksem
Niewątpliwą korzyścią posiadania otwartej kuchni jest możliwość jednoczesnego przyrządzania posiłków i uczestniczenia w życiu rodzinnym.
Aneks kuchenny sprawdza się szczególnie w przypadku, gdy często mamy gości, dla których przygotowujemy ucztę. Takie rozwiązanie umożliwia więc stały kontakt z gośćmi, co nie jest możliwe w przypadku kuchni znajdujących się w innym pomieszczeniu. Wówczas goście zdani są na siebie w czasie, gdy gospodarz przyrządza posiłki.
Zasady urządzania otwartej kuchni
- Symboliczna granica między kuchnią a salonem
Ważne jest, aby aneks kuchenny był w jakikolwiek sposób oddzielony od salonu. Nie musi to być oczywiście ścianka, ale wystarczy, że pomiędzy tymi strefami umieścimy barek kuchenny z podwyższonym blatem i hokerami. Będzie on nam służył do serwowania przekąsek, a także będzie doskonałym miejscem dla naszej przyjaciółki czy przyjaciela, którzy zechcą potowarzyszyć nam w czasie przyrządzania posiłków.
Od strony aneksu kuchennego barek może pełnić funkcję schowka na różnego rodzaju serwetki, sztućce czy alkohol.
- Odpowiednia wentylacja pomieszczenia
Nie ma chyba nic gorszego niż mieszkanie „pachnące” smażoną rybą czy kapuśniakiem. W przypadku otwartej kuchni kwestia wentylacji stanowi niezwykle ważny aspekt. Okap kuchenny to obowiązkowy element kuchni, dzięki któremu pozbędziemy się większości nieprzyjemnych i niepożądanych zapachów. Montaż okapu warto zlecić specjalistom, którzy dobiorą odpowiednią jego wysokość, aby jak najlepiej pochłaniał zapach.
- Oświetlenie
Bardzo ważną kwestią jest oświetlenie w kuchni. Dzięki odpowiednio dobranym punktom światła nie tylko optycznie powiększymy jej wnętrze, ale również zapewnimy sobie odpowiednią jasność w trakcie przyrządzania posiłków. Oprócz oświetlenia nad blatami roboczymi warto również zastosować punktowe światła z sufitu umieszczone nad barkiem stanowiącym granicę między kuchnią a salonem. Dobrym pomysłem będzie również zastosowanie podświetlanych szafek, zwłaszcza tych z przeszklonymi drzwiami.
- Wyposażenie kuchni
Istotny jest również dobór odpowiednich mebli i urządzeń do aneksu kuchennego oraz ich ułożenie. Jeśli posiadamy małą powierzchnię do zagospodarowania, wówczas częścią dzielącą kuchnię od salonu, zamiast barku, może być blat roboczy z kuchenką. Wówczas w trakcie przyrządzania potraw będziemy w stałym kontakcie z domownikami czy gośćmi siedzącymi w salonie.
Dobrym pomysłem jest również umieszczenie lustra nad blatem pod ścianą w przypadku, gdy stojąc przy nim jesteśmy zwróceni do salonu tyłem. Dzięki temu będziemy mogli obserwować gości, mieć z nimi kontakt wzrokowy bez konieczności ciągłego odwracania się, a także reagować na różne sytuacje.
Kuchnia z salonem to dziś często wybierane rozwiązanie. Dzięki powyższym wskazówkom będziemy mogli urządzić swój wymarzony aneks kuchenny, który będzie nie tylko ładny, ale również bardzo wygodny w użytkowaniu.